شاهین: واگذار نشدن چوکی افغانستان به ا.ا غیرقانونی است

سهیل شاهین، رییس دفتر سیاسی امارت اسلامی در قطر در واکنش به عدم واگذاری چوکی نمایندگی افغانستان در سازمان ملل به امارت اسلامی، می‌گوید که این تصمیم غیرقانونی و ناعادلانه است.

کمیته بررسی اعتبارنامه‌های سازمان ملل متحد برای سومین‌بار تصمیم واگذاری این چوکی را تعلیق کرده است.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفته است که دو نامه‌ را به هدف واگذاری چوکی نمایندگی افغانستان از نصیراحمد فایق و وزارت خارجه امارت اسلامی دریافت کرده است.

سهیل شاهین درباره تصمیم اخیر کمیته بررسی اعتبارنامه‌های سازمان ملل متحد به طلوع‌نیوز گفت: «اینکه باز سازمان ملل این کرسی را به امارت اسلامی نداده،  ما این عمل شان را غیراصولی، غیرعادلانه و تبعیض‌آمیز می‌دانیم که به حیثیت و اعتبار این سازمان بین‌المللی زیان می‌رسانند.»

طارق فرهادی، آگاه مسایل سیاسی در این باره گفت: «افغانستان هرچه زودتر باید کرسی خود را بدست بیاورد؛ اما ما باید از این خوش باشیم که در حالت فعلی چوکی تعلیق نشد بخاطری‌که او باز یک جنجال کلان‌تر می‌بود. شرایط اگر در داخل کشور بهتر شود، امکان اینکه این کرسی بدست بیاید وجود دارد.»

اما اهمیت چوکی نمایندگی افغانستان در سازمان ملل متحد برای افغانستان چیست؟

نجیب الرحمان شمال، آگاه مسایل سیاسی چنین گفت: «لازم است که جهت جلب و پشتیبانی جامعه جهانی، اول‌تر از همه مسله به‌رسمیت شناختن حکومت افغانستان روی دست گرفته شود؛ که البته این کار مستلزم آوردن تغییرات در حکومت فعلی افغانستان می‌باشد.»

کامران امان یکی دیگر از آگاهان سیاسی می‌گوید: «چوکی ملل متحد برای افغانستان چوکی مهمی بود، این ارتباط دهنده روابط ما با دنیا بود که بدبختانه مدت دو و نیم سال می‌شود که ما از جهان بیرون هستیم و این ما را در یک جزیره قرار داده.»

سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۵ میلادی بنیاد نهاده شد و افغانستان در سال ۱۹۴۶ عضویت این سازمان را بدست آورد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x