شورای حقوق بشر سازمان ملل امروز گزارش تازه درباره افغانستان را ارزیابی میکند

گزارش آماده شده به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد نشان می دهد که طالبان با حاکمیت در افغانستان بیش از ۲۰۰ فرمان و حکم را در مورد محدود کردن حقوق زنان و دختران، اقلیت های مذهبی و افراد آسیب پذیر صادر کرده اند.

نسخه مقدماتی و از پیش ثبت شده این گزارش که توسط هیئت افغانستان ارائه شده، در صفحه انترنتی شورای حقوق بشر منتشر شده است.

پیش بینی می شود که علاوه بر این گزارش، دو گزارش دیگر نیز در شورای حقوق بشر ارائه خواهد شد.

محب الله طیب، مشاور نمایندگی دایمی افغانستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و رئیس اداره حقوق بشر اینکشور به رادیو آزادی گفت که در نشست روز دوشنبه(۲۹ اپریل) کشور های مختلف وضعیت حقوق بشری افغانستان را به بررسی خواهند گرفت:

” یک عقبگرد بسیار شدید در تمامی موارد حقوق بشری در افغانستان پس از اگست سال 2021 داشتیم. ما یک گزارش ملی هم تهیه کردیم با اشتراک تقریباً ۳۹نهاد و اشخاصی که مدافعان حقوق بشر استند، این گزارش ارائه شد.”

نماینده‌گی دایمی افغانستان در ژنو توسط نمایندگان نظام جمهوری پیشین اداره می شود.

در گزارش ملی ارائه شده به شورای حقوق بشر در مورد وضعیت حقوق بشر در افغانستان، آمده که با وجود تمام وعده هایی که طالبان به جامعه جهانی داده اند، آنها حقوق بشر را رعایت نکرده و تمامی قوانین و کنوانسیون های بین المللی حقوق بشر را زیر پا کرده اند.

هر چند طالبان هنوز در مورد ارزیابی دوره ای وضعیت حقوق بشر افغانستان توسط شورای حقوق بشر ابراز نظر نکرده اند، با آنهم در گذشته ادعا کرده بودند که حقوق افغان ها به ویژه زنان بر اساس شریعت اسلامی تامین می شود.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و نماینده دایمی افغانستان در این سازمان توصیه کرده اند که هرگونه تعامل با طالبان باید مشروط به رعایت حقوق بشر در اینکشور باشد.

به گفته این هیئت، در افغانستان باید حکومت فراگیر که شامل همه مردم، زنان و جوانان باشد، روی کار آید.

در گزارش این هیئت همچنین تاکید شده که باید میکانیزمی برای بررسی مستقل همه موارد نقض حقوق بشر ایجاد شود.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پیش از این برای سه بار در ۲۰ سال گذشته وضعیت حقوق بشری در افغانستان را ارزیابی کرده که آخرین آن به سال ۲۰۱۹ بر می گردد.

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x