شورای مصالحه می گوید هیچ توافقی در مورد شورای عالی دولتی انجام نشده است!

دولت افغانستان به دلیل اختلاف نظرهای جدی سیاسی که بین دولت و رهبران سیاسی وجود دارد، برای تاسیس شورای عالی دولت تقلا می کند!

حاجی دین محمد معاون شورای عالی مصالحه ملی گفت که تاکنون توافق نهایی در مورد تشکیل این شورا انجام نشده است!

طبق برخی از منابع محرمانه این موضوع، رهبران سیاسی اصرار دارند شورا را به عنوان هیئت تصمیم گیری اعلام کنند در حالی که دولت قصد دارد به عنوان یک نهاد مشورتی به این نهاد اجازه فعالیت دهد!

صلاح الدین ربانی رهبر جامعه اسلامی  پیشتر در یک کنفرانس مطبوعاتی این شورا را نمادین و کم اهمیت جلوه داد!

حاجی دین محمد گفت: “اختلافات هنوز در مورد تعداد اعضای آن و مقامات آن وجود دارد، آنها تاکنون به نتیجه نرسیده اند!”

براساس اطلاعات فاش شده به رسانه ها، این شورا متشکل از رئیس جمهور پیشین حامد کرزی، گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی، رهبر بخش جداگانه ای از جمعیت اسلامی و ۱۵ شخصیت برجسته سیاسی دیگر است!

گل رحمان قاضی یکی از نزدیکان کرزی در این زمینه گفت: “نه تنها آقای کرزی، بلکه من فکر می کنم بسیاری دیگر از رهبران سیاسی تصمیم گرفته اند که در آن شرکت نکنند، زیرا داشتن یک شورای نمادین بی معنی است!”

شفیق الله صیغانی عضو جمعیت اسلامی جناح ربانی نیز گفت: “اگر عضو شورا بتواند به مسائل مربوط به صلح و جنگ، امنیت و سیاست خارجی بپردازد و دارای اختیارات اجرایی باشد، این حزب عضویت در شورا را می پذیرد!”

عبدالظاهر تمیم نماینده مجلس، رئیس جمهور اشرف غنی را به اقدام برای منافع شخصی متهم کرد. او اظهار داشت: “غنی تلاش می کند شورا را نمادین کند، اما چنین مجلسی برای مردم مفید نخواهد بود!”

اما لطیف محمود سخنگوی کاخ ریاست جمهوری گفت که بحث ها برای حل اختلافات در جریان است!
افغانستان تایمز
۲۰۲۱/۱۱/۶

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x