صالح: صلح با شتاب حاصل نمی شود! “

در زمانی که جامعه جهانی و طرفین پروسه صلح افغانستان تلاش های خود را برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان افزایش داده اند، امرالله صالح، معاون اول رئیس دولت کابل می گوید صلح زمان می برد و به سرعت تحقق نمی یابد. 

صالح در مصاحبه اخیر خود با بی بی سی در کابل گفت که طرح اشرف غنی برای صلح افغانستان از همه طرح ها جامع ترین و منطقی ترین طرح است. به گفته وی، هرکس با این طرح مخالفت کند، با وجدان ملت و قرآن مخالف است.

وی افزود اشرف غنی آماده برگزاری انتخابات زودهنگام است و در انتخابات بعدی شرکت نخواهد کرد. با این حال او اذعان کرد هر کسی که می خواهد قدرت را بدست بیاورد باید ان را از مسیر قانونی حاصل کند.

به گفته صالح ، فقط یک طرح به نمایندگی از “جمهوریت” در اجلاس ترکیه ارائه خواهد شد.

وی طالبان را به هیچ برنامه ای برای صلح متهم کرد و گروهی که به جنگ اصرار دارند، عنوان کرد.

اظهارات صالح در حالی بیان می شود که تلاش ها برای تسریع در روند صلح افغانستان و ایجاد یک توافق سیاسی بین گروه های طالبان و افغانستان افزایش یافته است.

پیش بینی می شود این ماه کنفرانس صلح در استانبول – ترکیه تشکیل شود که در آن نمایندگان طالبان و دولت و همچنین تعدادی از کشورهای منطقه شرکت خواهند کرد.
نن تکی
۲۰۲۱/۹/۴

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x