صدها پاکستانی در اعتراض به منع تردد بدون ویزا از مرز با افغانستان تحصن کردند

صدها نفر در پاکستان در اعتراض به تصمیم اخیر حکومت این کشور برای منع رفت‌وآمد مهاجران فاقد پاسپورت و ویزا از مرز، تحصن کردند.

معترضان در منطقه مرزی چمن بلوچستان این تصمیم حکومت پاکستان را محکوم کردند و خواستار لغو آن شدند.

کمیته عالی حکومت پاکستان اخیراً اعلام کرد که سیستم فعلی ورود افغان‌ها بدون پاسپورت و ویزا به پاکستان، لغو و با مقررات مرزی این کشور با سایر مرزها هماهنگ شود.

این کمیته گفته است که از اول نوامبر به بعد این تصمیم عملی خواهد شد.

براساس تصمیم جدید حکومت پاکستان، از اول نوامبر آینده «سیستم تک‌سندی» در رفت‌وآمد از تمام گذرگاه‌های مرزی با افغانستان اجرا خواهد شد.

تصمیم تازه حکومت پاکستان به معنای پایان دوره‌ای است که مسافران می‌توانستند با مدارک قدیمی مانند اسناد مورد توافق دوره هند بریتانیایی، کارت هویت ملی و تذکره از مرز عبور کنند.

در حال حاضر شمار زیادی از افغان‌ها روزانه تنها با داشتن تذکره از این مرز رفت‌وآمد می‌کنند.

معترضان از حامیان احزابی مانند حزب عوامی ملی خیبرپختونخوا، حزب عوامی بلوچستان، جمعیت علمای اسلام و همچنین اعضای سازمان‌های بازرگانی و اعضای جامعه مدنی هستند.

معترضان به وضع محدودیت‌ در تردد از مرزهای مشترک با افغانستان، روز شنبه (۲۹ میزان) با تحصن و ایجاد موانع در مسیر شاهراه چمن-قندهار، این شاهراه را مسدود کردند.

به گزارش رسانه‌های پاکستانی، نمایندگان احزاب نسبت به وضع مقررات جدید مرزی ابراز نگرانی کردند و گفتند که این اقدام به حدود ۴۰ هزار نفری که برای امرار معاش به گذرگاه‌های مرزی وابسته‌اند، آسیب می‌زند.

رهبران برخی احزاب پاکستان گفته‌اند که ساکنان دو طرف منطقه مرزی چمن در بلوچستان، از گذشته‌ها با اسناد محلی‌شان از مرز رفت‌وآمد می‌کرده‌اند، زیرا خانواده‌های‌شان در هر دو سوی مرز هستند.

معترضان گفته‌اند تا هنگامی که خواست‌های‌شان برآورده نشود، به تحصن خود ادامه خواهند داد.

حکومت پاکستان در ماه‌های گذشته محدودیت‌های زیادی بر حضور مهاجران افغان در این کشور وضع کرده است.

اخیراً کمیته عالی حکومت پاکستان طرحی را تصویب کرد که براساس آن، به تمام مهاجران فاقد اسناد رسمی اقامت تا اول نوامبر مهلت داده شده که پاکستان را ترک کنند.

گفته می‌شود که حدود ۱.۷ میلیون مهاجر افغان بدون مدرک اقامت در پاکستان زندگی می‌کنند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x