طالبان از استدلال‌های مذهبی برای توجیه اقتدار خود استفاده می‌کنند

انستیتوت صلح امریکا گفته است که طالبان از استدلال‌های مذهبی برای توجیه اقتدار استفاده می‌کنند و فرمان‌های اخیر این گروه در مورد زنان افغان به‌شدت به این کشور از نظر اجتماعی و اقتصادی آسیب می‌زند.

انستیتوت صلح امریکا روز سه‌شنبه، ۱۵ حمل، در گزارشی گفته است که به حاشیه راندن نیمی از جمعیت، بر معضل بشردوستانه که کمک‌کننده‌گان و آژانس‌های بین‌المللی با آن روبه‌رو هستند، می‌افزاید.

به گفته این نهاد، طالبان اغلب از استدلال‌های مذهبی برای توجیه اقتدار خود استفاده می‌کنند، اما آن‌ها تنها یک وجه از افغانستان هستند و این گروه نتوانسته است بسیاری از سیاست‌های سخت‌گیرانه‌تر خود، به‌ویژه علیه زنان و دختران را توجیه کند.

این انستیتوت افزوده است که افغانستان به‌شدت به کمک‌های بشردوستانه نه‌‌تنها برای نجات جان‌ها و کاهش محرومیت، بلکه برای ثبات اقتصادش نیازمند است.

انستیتوت صلح امریکا به‌گونه پرسش‌آمیز گفته است که کاهش رنج به نفع اقتصاد افغانستان و در نتیجه رژیم طالبان است، اما زمانی که این رژیم به مردم خود آسیب می‌رساند، نهادهای بین‌المللی چه باید بکنند.

طالبان با گذشت نزدیک به دو سال از تسلط‌شان بر کشور، محدودیت‌های گسترده‌ای را بر مردم به‌ویژه دختران و زنان وضع کرده‌اند. آنان دختران را از رفتن به مکتب و دانشگاه و زنان را از کار در نهادهای دولتی و خارجی منع کرده‌اند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x