طالبان: از زندگی شهری خسته شده ایم

ترافیک، مشکلات کرایه های خانه، فعالیت در توییتر در تمام طول روز، و صحبت با زنان – همه اینها بخشی از یک زندگی جدید عجیب برای مردانی است که کابل را فتح کردند.

طالبان پایتخت کشور را به تصرف خود درآوردند و در سال 2021 قدرت را به دست گرفتند. آنها در آن زمان وعده سپرده بودند که رویکرد مترقی تری نسبت به زمانی که در اواخر دهه 1990 حکومت می کردند در پیش بگیرند و گفتند که به زنان آزادی های بیشتری را می دهند و با شهروندانشان رفتار منصفانه ای خواهند داشت. اما همه چیز برعکس رخ داد.

برخی از سربازان طالبان در مواضع ممتاز دولتی مستقر شده اند. اما بر اساس گزارشی از صباوون صمیم محقق و گزارشگر مستقل، پنج سرباز طالبان که از زندگی قبیله ای دور شده اند و اکنون ئر کابل حضور دارند می گویند که از زندگی شهری خسته شده اند.

حذیفه، نظامی حکومت، 24 ساله که اکنون در یک بخشی از اداره پلیس کار می کند، گفت: «طالبان قبلاً بدون محدودیت بودند، اما اکنون ما 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته در یک منطقه، پشت میز و کامپیوتر می نشینیم. وی به صمیم گفت: “زندگی بسیار خسته کننده شده است، شما هر روز همان کارها را انجام می دهید.” آنها احساس می کنند که دیگر مردم به آنها احترام نمی گذارند.

او گفت: «تنها چیزی که باید با آن سر و کار داشتیم، برنامه‌ریزی برای حمله به دشمن و عقب‌نشینی بود. مردم از ما توقع زیادی نداشتند و ما مسئولیت کمی در قبال آنها داشتیم، در حالی که حالا اگر کسی گرسنه باشد، ما را مسئول مستقیم آن می‌داند.»

او می‌گوید که جنگجویان طالب قبلاً محدودیتی نداشتند، اما حالا مجبورند یک جا بنشینند و هر روز کارهای تکراری را انجام بدهند.

عبدالنافی ۲۵ ساله، عضو دیگر طالبان می‌گوید: «در وزارت ما، کار کمی برای من وجود دارد. بنابراین، بیشتر وقتم را در توییتر می‌گذرانم. ما به اینترنت پرسرعت متصل هستیم و بسیاری از مجاهدین، از جمله من، به اینترنت، به ویژه توییتر معتاد هستیم.»

یکی از مصاحبه‌شوندگان به نام کامران می‌گوید که از شغلش راضی است اما اغلب اوقات برای دوران جنگ دلتنگ می‌شود. او می‌گوید «که در زمان جهاد، هر دقیقه از زندگی ما عبادت محسوب می‌شد.»

یکی دیگر از مصاحبه‌شوندگان نیز به شبکه تحلیل‌گران گفته است: «حالا اگر شکایت کنیم یا سر کار نیاییم یا قوانین را رعایت نکنیم، حقوق ما را قطع می‌کنند.»

به گفته او حالا پس از پایان جنگ، طالبان می‌تواند افراد جایگزین بیشماری را پیدا کند تا در ازای دریافت حقوق با آنها کار کنند.

عمر منصور یک قومندان دیگر از طالبان به محقق این گزارش گفته است که چیزی که در کابل خوش ندارم، توقف روزافزون در ترافیک است.اجاره خانه در کابل بسیار بالاست.

بر اساس گزارش شبکه تحلیلگران افغان، عبدالسلام، 26 ساله، دهقانی که چندین بار برای طالبان جنگیده است ولی اکنون پست های بازرسی جاده ها را در اختیار دارد و شکایت دارد که احساس می کند رفتار طالبان با جنگجویان بدتر شده است، زیرا سربازان دیگر نیروی انسانی ارزشمندی در زمان صلح نیستند.

او می‌گوید با پایان جنگ، اوضاع برای جنگجویان طالب پیچیده‌تر شده و حالا ممکن است که آنان در برخورد با زندگی شهری و تجملات اغوا شوند.

(بزینس اسنایدر / 10 فبروری 2023)

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x