طالبان در جوب به گفته های لاوروف: افغانستان حکومت همه شمول دارد

پس از گفته‌های وزیر خارجه روسیه در باره ایجاد یک حکومت همه شمول در افغانستان، طالبان می گویند که حکومت آنان «همه شمول و پاسخ‌گو» است.

روز پنج‌شنبه سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه بر ایجاد یک حکومت همه شمول در افغانستان تاکید کرد.muj

لاوروف گفت: «برای به رسمیت شناخته شدن طالبان، آنان نیاز به ایجاد یک حکومت فراگیر دارند، اقلیت های قومی را شامل حکومت بسازند و از رهگذر سیاسی نیز باید همه شمول باشد و اکنون مخالفان آنان بیرون از دایره حکومت هستند».

اما طالبان می‌گویند که حکومت آنان همه شمول و پاسخگو است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان از تمامی کشورها می خواهد که در امور داخلی افغانستان مداخله نکنند.

مجاهد میگوید: «در عموم افغانستان حکومت همه شمول دارد و هم حکومت پاسخگو؛ امنیت و ثبات را توانسته است تامین کند؛ این حکومتی است که مردم افغانستان انتظارش را داشتند و الحمدالله که حالا حاکم است‌. کشورهای دیگر باید در عموم با افغان ها و افغانستان همکار باشند. مسایل داخلی افغانستان، مرتبط با مردم افغانستان دارد و این موضوع ربطی با کدام کشوری دیگر ندارد و کشورهای دیگر در امور افغانستان مداخله نداشته باشند».

در دو سال پسین، تمامی کشور‌ها به شمول همسایگان و کشور‌هایی که با طالبان تعامل بهتری دارند، از آنان خواسته اند که باید به ایجاد یک حکومت همه شمول و فراگیر تن بدهند.

در همین حال، برخی از احزاب و جریان‌های سیاسی نیز با جهانیان خواست مشابهی دارند.

حسین یاسا، سخنگوی شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان میگوید:

«شورای مقاومت ملی معتقد بر این است، درست است نظام فراگیر صحبت می کنیم البته نظام که برخواسته از اراده مردم باشد، در نظام که حق انتخاب کردن و انتخاب شدن مطرح باشد، نظام که در او تعصب نباشد، نظام که مبتنی بر برابری باشد، برابری زن و مرد در همه عرصه ها. طالبان هیچ کدام از این ارزش ها را قبول ندارد».

برخی از آگاهان سیاسی نیز می گویند که نبود حکومت فراگیر می‌تواند مشکلات سیاسی و امنیتی زیادی را در افغانستان ایجاد کنند.

با این حال، شماری از شهروندان افغانستان نیز خواهان ایجاد یک حکومت فراگیر و همه شمول هستند و از طالبان می‌خواهند که به حقوق و آزادی های مردم به ویژه زنان حرمت بگذارند.

در کنار روسیه، ایران و پاکستان نیز بر ایجاد یک حکومت فراگیر و همه شمول از سوی طالبان تاکید دارند، اما هر بار طالبان گفته اند که حکومت آنان همه شمول است.

به روز پنج‌شنبه وزیر خارجه روسیه گفت، افرادی که به نمایندگی از قوم‌های تاجیک، ازبیک و هزاره با آنان کار می‌کنند، چهره‌هایی هستند که مربوط به طالبان می‌شوند و نیاز است که چهره‌های بیرون از طالبان نیز در حکومت آنان سهیم شوند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x