طالبان صدها جنگجوی خود را برای جنگ علیه داعش به شرق افغانستان فرستادند!

طالبان جنگ مرموز خود علیه داعش را در افغانستان گسترش داده و صدها جنگجوی دیگر را در یک نبرد خشونت آمیز روزافزون و آزمون حساس توانایی های این گروه در مقابله با تروریسم پس از خروج نیروهای آمریکایی به ولایت شرقی  اعزام کرده است!

به گفته مقامات امنیتی طالبان، بیش از ۱۳۰۰ جنگجوی دیگر طالبان در ماه گذشته با دستور افزایش سرعت عملیات در ولایت ننگرهار مستقر شده اند. به گفته باشندگان جلال آباد و جنگجویان طالبان، حملات شبانه طالبان علیه اعضای مظنون داعش شاخه خراسان در حال افزایش است و بسیاری از صدها نفر از دستگیر شده ها ناپدید شده یا کشته شده اند!

به قدرت رسیدن طالبان امواج شوک را در سراسر این ولایت به راه انداخته است و داعش در تبلیغات عضوگیری از باشندگان ننگرهار می‌خواهد تا قیام و مقاومت کنند. مشخص نیست که چه تعداد از جنگجویان جدید به صفوف داعش  پیوسته اند، اما بر اساس ارزیابی های سازمان ملل متحد، از زمان تسلط طالبان داعش تقویت شده، فعال تر شده و حضور خود را در تقریبا تمامی ولایات افغانستان گسترش داده است!

موج حملات داعش در ننگرهار و سراسر افغانستان، اولین چالش پایدار برای کنترل امنیت طالبان از زمان به قدرت رسیدن در ماه آگست است، اما تشدید جنگ در ننگرهار خطر فرسودگی بیشتر منابع محدود طالبان و بیزاری بیشتر افغان‌ها از دولت فعلی را در پی دارد!

داعش در عرض چند هفته پس از تسلط طالبان، حمله به جلال آباد را آغاز کرد. فرماندهان محلی طالبان در ابتدا با کشتن چندین متهم و حلق آویز کردن اجساد آنها در کنار جاده های اصلی و در چهارراه های شلوغ پاسخ دادند. فاتح از جنگجویان  طالبان در جلال آباد گفت: “این یک راه بسیار موثر برای پاسخ بود. این درسی برای مردم بود که اگر به داعش بپیوندید این اتفاق می افتد. ما می خواستیم عواقب آن را به آنها نشان دهیم!”

این در حالیست که رهبران جامعه در ننگرهار از طالبان خواسته‌اند که به کشتار پایان دهند و هشدار داده‌اند که در غیر این صورت نمی‌توانیم جوانان خود را از پیوستن به داعش و آغاز یک دوره بسیار وحشیانه متوقف کنیم!

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در یک کنفرانس خبری اخیر تهدید داعش را کم اهمیت جلوه داد و گفت که داعش شاخه خراسان از هیچ حمایتی در میان افغان ها برخوردار نیست. اما خلیل همراز، سخنگوی استخبارات طالبان در همان کنفرانس اذعان کرد که تسلط نظامی طالبان بر کشور به طور ناخواسته داعش را تقویت کرد. او گفت که حملات طالبان به زندان‌ها در سراسر کشور اعضای زندانی داعش را که اکنون امنیت در افغانستان را تهدید می‌کنند، آزاد کرد!

یکی از مقامات سابق در مورد افزایش خشونت و تلفات افراد ملکی گفت: “مردم بیش از حد ناراحت هستند. قبل از فروپاشی دولت، بسیاری فکر می کردند که حضور طالبان می تواند راه بهتری باشد. اما اگر جنگ به همین منوال ادامه یابد موجی از مردم به داعش خواهد پیوست!”
واشنگتن پست
۲۰۲۱/۲۳/۱۱

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x