طالبان متعهد شد که همراه با ایران همکاری نزدیکی داشته باشد

وزارت دفاع طالبان پس از دیدار روز یکشنبه همراه با بهرام حسینی معاون رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و حاجی مالی خان همتای افغان وی در کابل، این بیانیه را منتشر کرد.

بر اساس این بیانیه، دو طرف ضمن بررسی مسائل مرزی و اقدامات برای بهبود همکاری‌های دوجانبه، بر ضرورت گفتگو برای رفع نگرانی‌های دوجانبه تاکید کردند.

سال‌هاست که ایران و افغانستان بر سر اشتراک آب رودخانه هیرمند با یکدیگر اختلاف دارند.

طرف افغان نتوانسته سهم آب ایران را از رودخانه هیرمند تحویل دهد که این موضوع اخیراً بدتر شده است.

در 18 می، ابراهیم رئیسی رئیس جمهور با صدور هشداری به طالبان به آنها اطلاع داد که حقوق آب ساکنان منطقه جنوب شرقی رودخانه هیرمند را نادیده نگیرند.

رئیسی بر اراده دولت ایران برای استیفای حقوق این کشور بر اساس معاهده آب 1973 با افغانستان که به ایران حق برداشت سالانه 820 میلیون متر مکعب آب از رودخانه هیرمند را می دهد، تاکید کرد.

(تهران تایمز / 22 می 2023)

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x