ظهور بازیگران غیردولتی در افغانستان: پیامد خلاء سیاسی

در سال های اخیر، افغانستان شاهد افزایش نفوذ بازیگران غیردولتی مانند طالبان و تحریک طالبان پاکستان (TTP) بوده است. این گروه ها از خلاء سیاسی موجود در کشور برای انجام اعمال خشونت آمیز و تروریستی و ایجاد بی ثباتی و ناامنی برای مردم افغانستان و کشورهای همسایه سوء استفاده کرده اند.

در غیاب یک اداره سیاسی، بازیگران غیردولتی توانسته اند از موقعیت استفاده کنند و خود را به عنوان صاحبان قدرت در کشور تثبیت کنند. به عنوان مثال، طالبان توانسته است کنترل مناطق وسیعی از خاک را به دست گرفته و اعمال خشونت آمیزی را علیه دولت افغانستان و نیروهای بین المللی انجام دهد. تحریک طالبان پاکستان که عمدتاً در پاکستان فعالیت می کند، از خلاء سیاسی در افغانستان نیز استفاده کرده و از این کشور به عنوان پایگاهی برای حملات علیه پاکستان استفاده کرده است.

وضعیت افغانستان اهمیت وجود یک اداره سیاسی رسمیت یافته را برجسته می کند. یک اداره سیاسی باثبات و مؤثر برای حفظ صلح و امنیت در کشور و جلوگیری از ظهور بازیگران غیردولتی مانند تحریک طالبان پاکستان ضروری است. همچنین برای جلوگیری از استفاده از کشور به عنوان پایگاهی برای حمله به کشورهای همسایه ضروری است.

علاوه بر این، فقدان یک اداره سیاسی مشروع در افغانستان، رسیدگی موثر به چالش های پیش روی این کشور را برای جامعه جهانی دشوار کرده است. جامعه جهانی برای حمایت از دولت افغانستان در تلاش هایش برای ایجاد یک اداره سیاسی باثبات و موثر تلاش کرده است، اما پیشرفت ها کند بوده است. ظهور بازیگران غیردولتی مانند تحریک طالبان پاکستان تنها بر چالش های پیش روی جامعه بین المللی افزوده و یافتن راه حل برای درگیری در افغانستان را دشوارتر کرده است.

برای رسیدگی به چالش های پیش روی افغانستان، جامعه بین المللی باید به حمایت از دولت افغانستان در تلاش هایش برای ایجاد یک اداره سیاسی باثبات و موثر ادامه دهد. این امر می تواند از طریق ارائه حمایت های مالی، فنی و دیپلماتیک و همچنین از طریق کمک به ایجاد ظرفیت نهادهای افغانستان و تشویق توسعه جامعه مدنی محقق شود. جامعه جهانی همچنین باید برای رسیدگی به علل اصلی درگیری در افغانستان مانند فقر، عدم دسترسی به آموزش و بی ثباتی سیاسی تلاش کند.

جامعه بین المللی باید موضعی قاطع در برابر بازیگران غیردولتی مانند تحریک طالبان پاکستان که به دنبال بی ثبات کردن منطقه و انجام اعمال خشونت آمیز و تروریسم هستند، اتخاذ کند. این امر می تواند از طریق تحریم های هدفمند، فشار دیپلماتیک و در صورت لزوم عملیات نظامی محقق شود. جامعه بین المللی نیز باید تلاش کند تا شبکه ها و مکانیسم های مالی را که این گروه ها برای انجام فعالیت های خود استفاده می کنند، مختل سازد.

ظهور بازیگران غیردولتی مانند تحریک طالبان پاکستان در افغانستان نتیجه مستقیم خلاء سیاسی در این کشور است. استفاده از خاک افغانستان توسط تحریک طالبان پاکستان برای انجام حملات علیه پاکستان تأثیر شدیدی بر امنیت و ثبات این کشور داشته است. این وضعیت اهمیت وجود یک اداره سیاسی شناخته شده برای حفظ صلح و امنیت و جلوگیری از ظهور این گروه های خطرناک را برجسته می کند. جامعه بین‌المللی باید به حمایت از دولت افغانستان در تلاش‌هایش برای ایجاد یک اداره سیاسی باثبات و مؤثر ادامه دهد و با یکدیگر همکاری کند تا از تبدیل شدن این کشور به بستری برای بازیگران غیردولتی مانند تحریک طالبان پاکستان جلوگیری کند.

مدرن دیپلماسی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x