“عامل اصلی فقر بی سوادی است”

به همت مرکز مطالعات و تحقیق بین المللی آسیایی با هدف بررسی علل فقر در کشور، مشکلات پیش روی آموزش عالی و یافتن راه حل برای آنها بحث و گفتگو برگزار شد.

شماری از مقامات امارت اسلامی نیز در این گفتگو شرکت کردند که در آن به بررسی علل فقر در کشور و برنامه های امارت اسلامی پرداختند.

انس حقانی، یکی از اعضای ارشد امارت اسلامی، حکومت های ضعیف، جنگ، بی سوادی، کمبود مهارت، بیکاری، تغییرات آب و هوایی، رشد جمعیت، عدم توسعه بخش خصوصی و عدم دسترسی به منابع طبیعی را از دلایل فقر در کشور ذکر کرد.

حقانی افزود که اکنون که جنگی در کار نیست و دولت ایجاد شده است، باید برای آموزش مردم، مهارت آموزی، ایجاد قوانین آسان برای سکتور خصوصی و ایجاد شغل کار جدی صورت گیرد.

بهتر است وزارت امور خارجه سهم خود را در بودجه اختصاص یافته به کشورهای خشکسالی زده بخواهد و با هماهنگی وزارت کار و امور اجتماعی در بخش خصوصی افراد ماهر و فنی تربیت کند تا جذب سرمایه صورت گیرد. مهمتر از همه این که وزارت معادن سرمایه گذاران داخلی و خارجی را به سرمایه گذاری در بخش معدن تشویق کند و کمپین قوی برای آموزش مردم راه اندازی کند.

در همین حال محمدحسن شریفی بلخابی، یکی از اعضای کمیسیون تشیع با بیان اینکه اکنون که جامعه با فقر مواجه است، همه باید تمام تلاش خود را برای کاهش سطح فقر انجام دهند، گفت: “برای جلوگیری از فقری که امروز با آن دست و پنجه نرم می کنیم، باید صدقه، زکات، کار صادقانه، پرهیز از هزینه های غیر ضروری و توزیع عادلانه ثروت در جامعه صورت گیرد.”

در این نشست عبدالسلام سعادت معاون وزیر کار و امور اجتماعی نیز در مورد ایجاد اشتغال در کشور و کاهش فقر صحبت کرد. وی افزود که در ده ماه گذشته تعدادی پروژه بزرگ داخلی افتتاح شده است که برای بسیاری از مردم فرصت شغلی ایجاد کرده است و نهادهای دولتی ذیربط در تلاش هستند تا مشاغل بیشتری را فراهم کنند.

با این حال، عبداللطیف نظری، معین امور مسلکی وزارت اقتصاد گفت که کشور برای تقویت اقتصاد یک برنامه استراتژیک دارد که از جمله شامل تقویت سکتور خصوصی، جذب سرمایه گذاران خارجی، زراعت، تجارت و بخش های صنعت توجه ویژه ای شده است.
(کلید)
 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
آمریکا فقط به عراق حمله نکرد. آمریکا به افغانستان، عراق، لیبی و سوریه حمله کرد. هدف تغییر شکل و کنترل خاورمیانه، تحمیل دولت های به اصطلاح دوست و بهره برداری از منابع آنها بود. جنگ فتح امپراتوری.
بازار هروئین اروپا به زودی ممکن است با مشکل عرضه مواجه شود و کارشناسان نگران این موضوع هستند که در صورت کمبود، با موادی بسیار بدتر جایگزین شود. تقریبا تمام هروئین مصرفی در اروپا از افغانستان می آید، جایی که طالبان ممنوعیت کشت خشخاش را در هفته های آینده اعمال خواهند کرد.
در یوتیوب یک مستند ایرانی تحت عنوان «تنها میان طالبان» در مورد وحشتی که در زمان حمله امریکا در هلمند رخ داد، دیدم. همه افغانها اما قربانیان از ولایت هلمند چشمگیر بود. من همیشه می گفتم که اگر آزادی آمد، هلمند باید به طور خاص مورد توجه قرار بگیرد. نمی دانم اکنون در هلمند چه جریان دارد. این مستند را...
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x