عربستان سعودی به دلیل ‘تهدیدات امنیتی’ سفارت خود را در کابل تخلیه کرد

حاکمان طالب، به دنبال تغییر چهره پایتخت

منابع نزدیک به سفارت عربستان سعودی در کابل می‌گویند که این کشور به دلیل مشکلات امنیتی، تمامی دپلومات‌هایش را از افغانستان بیرون کرده است. یک منبع که از ذکر نامش در گزارش خودداری کرد، به صدای امریکا گفت که سفارت عربستان سعودی روز پنجشنبه هفته گذشته به گونهٔ کامل تخلیه شده و کارمندان آن از کابل بیرون شدند.

به گفتۀ این منبع، عربستان سعودی به دلیل تهدیدات امنیتی در کابل، سفارت خود را تخلیه کرده، اما تاکید کرد که به زودی کارمندان و به ویژه دپلومات‌های عربستان سعودی دوباره به کابل بر خواهند گشت. در این حال، حکومت طالبان تایید می‌کند که کارمندان سفارت عربستان سعودی از کابل بیرون شده اند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت این گروه با فرستادن یک پیامی تصویری به رسانه‌ها گفت: “بستن دروازه سفارت عربستان سعودی درست نیست، بلکه دپلومات‌های شان به خاطر آموزش‌گرفتن، برای یک هفته عربستان خواسته شدند.” مجاهد اضافه کرد که دپلومات‌های عربستان سعودی به زودی دوباره به کابل باز خواهند گشت و به فعالیت‌های خود ادامه خواهند داد.

عربستان سعودی، پاکستان و امارات متحدۀ عرب در دهۀ ۱۹۹۰، حکومت طالبان را در افغانستان به رسمیت شناخته بودند، اما پس از مسلط شدن دوبارهٔ طالبان بر افغانستان در سال ۲۰۲۱، تا کنون هیچ کشوری حکومت این گروه را به رسمیت نشناخته است.

این در حالی است که عربستان سعودی به تاریخ ۳۰ نومبر ۲۰۲۱ میلادی، یک تیم ۱۴ نفری دپلومات‌های خود را به کابل فرستاد و آنان کار خود را برای رسیدگی به خدمات قونسلی برای افغان‌ها آغاز کردند.

نگرانی‌ها از تهدیدات امنیتی بر دپلومات‌های خارجی در افغانستان در حالی مطرح می‌شود که در اثر گلوله‌باری به تاریخ دوم دسمبر۲۰۲۲ بر سفارت پاکستان در کابل که هدف آن “سوقصد” به جان سفیر آن کشور خوانده شد، یک محافظ امنیتی این سفارت زخمی شد. مسوولیت این حمله را گروه داعش به عهده گرفت.

در ماه سپتمبر ۲۰۲۲ نیز مهاجمان انتحاری در نزدیکی دروازه سفارت روسیه در کابل حمله کردند که در آن رویداد دست‌کم دو کارمند این سفارت و چهار شهروند افغانستان کشته و چندین نفر دیگر زخمی شدند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x