علاقمندی چین به سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز افغانستان

وزارت معادن و پترولیم می‌گوید که چین می‌خواهد در بخش نفت و گاز افغانستان سرمایه‌گذاری کند.

همایون افغان، سخنگوی وزارت معادن و پترولیم، اطمینان می‌دهد که امارت اسلامی برای سرمایه‌گذاران سهولت‌های لازم را فراهم خواهد کرد.

سخنگوی این وزارت می‌افزاید که به زودی ساحات و حوزه‌های نفت و گاز کشور به دواطلبی گذاشته خواهد شد و شرکت‌های داخلی و خارجی می‌توانند در روند داوطلبی آن شرکت کنند.

آقای افغان در این باره گفت: «وزیر صاحب محترم از سرمایه‌گذاری شان استقبال نموده و گفتند که افغانستان دارای منابع بسیار غنی از نفت و گاز بوده و قرار است در آینده نزدیک یک تعداد ساحات نفت و گاز افغانستان را جهت اکتشاف و استخراج به اعلان بدهیم.»

از سویی هم، اتاق صنایع و معادن افغانستان به این باور است که حضور سرمایه‌گذاران خارجی در کشور بر کاهش فقر تاثیری مهم دارد.

سخی احمد پیمان، معاون اول اتاق صنایع و معادن افغانستان، گفت: «یک فرصت خوب است به شرکت‌های چینی و هم به افغانستان. ما امیدوار هستیم که این قراردادها به اساس منافع ملی صورت بگیرد و ملاحظات منطقه‌ای در نظر گرفته شود و فرصت خوب است هم برای افغانستان و هم برای چین.»

از این میان، شماری از آگاهان مسایل اقتصادی به این باوراند که افزایش سرمایه‌گذاری‌های خارجی، زمینه کاریابی را به مردم فراهم خواهد کرد.

میر شکیب میر، آگاه مسایل اقتصادی، گفت: «سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی به ویژه زمانی‌که میزان این سرمایه‌گذاری زیادتر باشد می‌تواند زمینه استخدام و بهبود وضعیت اقتصادی را فراهم کند، اما آنچه مهم است در سرمایه‌گذاری به خصوص در عرصه معادن باید توجه شود که معادن افغانستان به بهای ناچیز در اختیار سرمایه‌گذاران خارجی قرار نگیرد.»

پیش از این، وزارت صنعت و تجارت آمار داده است که چین به ارزش دو میلیارد دالر در یک‌ونیم سال پسین در افغانستان سرمایه‌گذاری کرده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x