عمری: اندیشه ساخت نظام «تنها با مجاهد و طالب» اشتباه است

محمد نبی عمری معین وزارت داخله در نمایش‌گاه ساخته‌های دستی دانش‌جویان انستیتوت میخانیکی در ولایت خوست گفته است که نظام موجود تنها با عالم و طالب ساخته نمی‌شود بل آموزش علوم عصری نیز یک نیاز جدی است.

آقای عمری با تاکید بر اهمیت آموزش علوم عصری هم‌چنان گفته است که نظام به افراد مسلکی در هر بخش نیاز دارد.

معین وزارت داخله در این مراسم افزود: «نظام تنها با ملا صاحب ساخته نمی‌شود و باز هم به تکرار می‌گویم که اگر من و بزرگان اشتباه کنیم که نظام تنها با منی مجاهد و طالب ساخته می‌شود، این اشتباه به آنان مبارک باشد و ما با آن موافق نیستیم.»

بدرالدين حقانی سرپرست سفارت امارت اسلامی در امارات متحده عربی نیز در این مراسم بر آموزش علوم عصری تاکید کرده و گفته است که مشکلات در کشور با تربیه افراد متخصص در علوم عصری و دینی برطرف خواهد شد.

آقای حقانی افزود: «هر مسوول در بخشی که در امارت اسلامی مسوولیت دارد، اخلاص دارد و متوجه است که خداوند این نظام را تا هر زمانی که پابرجا نگه‌داشت، شما شاهد افغانستان مترقی در کم‌ترین زمان خواهد بودید.»

در سوی دیگر مسوولان انستيتوت میخانیکی ولایت خوست فراهم‌آوری سهولت‌های بیشتر برای این دانش‌جویان هستند.

مظلوم صبری آمر انستیتوت میخانکی خوست در این نمایش‌گاه گفت: «انستیتوت میخانیکی نیازمندی زیاد دارد. ساختمانش خراب است و لوازم مورد نیاز ورکشاپ‌ها را ندارد.»

نور ويس‌ خان دانش‌جوی انستیتوت میخانیکی خوست گفت: «این باید در دو و نیم ماه ساخته می‌شد، اما به دلیل مشکلات گوناگون از جمله اقتصادی به تاخیر افتاد، این موتر که به شکل پیکپ است، در چهارده ماه ساخته شد.»

شماری از دانش‌جویان انستیتوت میخانیکی خوست که ده‌ها ساخته دستی خود را در این نمایش‌گاه به نمایش گذاشته بودند، خواستار پشتیبانی مسوولان و نهادهای کمک کننده نیز شدند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x