غنی: نگران احتمال سقوط دولت پس از خروج نیروهای خارجی نیستم

رییس جمهور غنی می‌گوید که نگران احتمال سقوط دولت پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان نیست. به گفته‌ی او، اکنون بیش از ۹۰ درصد تمام عملیات‌ها از سوی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان انجام می‌شود.

محمد اشرف غنی در گفتگو با«سی‌‎ان‌ان» گفت: «ما حدود ۴۰هزار نیروی کماندو، ویژه و هوایی در اختیار داریم که ستون فقرات جمهوریت اند. دیگر این که شریکان ما افغانستان را رها نکرده اند. در گفتگوی که من با بایدن و وزیر خارجه امریکا اینجا در افغانستان داشتم واضح می شود که امریکا، ناتو و سایر همکاران بین المللی ما فصل جدید مشارکت را با افغانستان آغاز کرده اند.»

آقای غنی از طالبان خواسته است که تغییرهای جدید از سوی امریکا را بپذیرند تا از راه یک توافق سیاسی، در دولت مشارکت یابند و افراد این گروه در جامعه مدغم شوند.

او گفت: «من هرگز مانع صلح و مشارکت سیاسی با طالبان نبوده ام. برای من ماندن در قدرت اصل نیست. قدرت ابزار خدمت گذاری به مردم است. از طالبان می‌خواهم تغییرات جدید را بپذیرند؛ آنچه زمینه یک توافق‌نامه سیاسی را فراهم می‌کند.»

آقای غنی افزوده است که تغییرهای تازه زمینه ساختن یک دولت صلح را برای یک مدت کوتاه و نیز انتخابات را که از سوی جامعه جهانی نظارت می‌شود، فراهم می‌کند.

رییس جمهوری کشور با اشاره به پاکستان گفته است که لحظه تصمیم گیری از سوی پشتیبانان طالبان نیز فرا رسیده و پاکستان باید انتخاب کند که می‌خواهد با اتصال با کشورها و رشد اقتصاد این کشور برنده و یا با ادامه سیاست‌هایش بازنده باشد‌.

آقای غنی افزوده است که ادامه جنگ از سوی طالبان پس از مشخص شدن تاریخ خروج نیروهای خارجی توجیه دینی ندارد و این گروه باید از راه سیاسی به جنگ پایان دهند.

او همچنان از دولت بایدن به دلیل نقش دادن به سازمان ملل برای تسهیل روند صلح، سپاس‌گزاری کرده و گفته است که دولت افغانستان برای نشست استانبول آمادگی دارد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x