فایق: در نشست دوحه درباره‌ی به‌رسمیت شناختن حکومت ا.ا گفت‌وگو نخواهد شد

نصیراحمد فایق سرپرست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل متحد گفته است که در نشست دوحه درباره‌ی به رسمیت شناختن حکومت سرپرست افغانستان گفت‌وگو نخواهد شد.

آقای فایق در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی افزوده است که در این نشست دو روزه درباره‌ی یک راهکار واحد، مسایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی افغانستان از سوی جامعه جهانی گفت‌وگو می‌شود.

سرپرست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل متحد به بی‌بی‌سی گفت: «در قبال اتخاذ یک راهکار واحد از طرف جامعه بین‌المللی در قبال مسایل سیاسی – اقتصادی و اجتماعی افغانستان در اینجا مورد بحث قرار می‌گیرد. اصلا بحث به رسمیت شناختن و یا اینکه حرکت به طرف گام های‌که چه گونه حکومت یا رژیم حاکمیت طالبان را به رسمیت بشناسد، مطرح بحث نیست.»

با این حال، امارت اسلامی می‌گوید که تمامی شرایط به رسمیت شناخته شدن را تکمیل کرده و باید به رسمیت شناخته شود.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، به طلوع‌نیوز گفت: «به رسمیت شناختن طبعا حق او حکومت و حق مردم است. امارت اسلامی افغانستان هم در افغانستان حاکمیت دارد و مردم افغانستان حق دارد مانند دیگر کشورها در جهان مطرح باشند.»

سید مقدم امین، آگاه مسایل سیاسی، به طلوع‌نیوز می‌گوید: «امارت اسلامی از لحاظ حقوقی شرایط به رسمیت شناختن را حدودا تکمیل نموده اما دولتداری یک پروسه سیاسی است، نیاز است که معیارهای تعریف شده‌ای جهانی جهت تکمیل پروسه شناسایی مورد توجه قرار گیرد.»

شماری از آگاهان مسایل سیاسی به این باور استند که امارت اسلامی باید برای جلب اعتماد جامعه جهانی، توافق‌نامه دوحه را عملی کند.

سلیم کاکر، آگاه مسایل سیاسی، به طلوع‌نیوز گفت: «ولو که امارت اسلامی تمامی شروط به رسمیت شناختن را تکمیل کرده باشند تا زمانی‌که منافع سیاسی و استخباراتی امریکا و جامعه جهانی برآورده نشود، آن‌ها را به رسمیت نمی‌شناسد.»

نجیب الرحمن شمال، آگاه مسایل سیاسی، می‌گوید: «بخاطر جلب اعتماد جامعه جهانی، کشورها و سازمان‌های کمک کننده بین‌المللی  صلح، ثبات و امنیت تامین گردد تا بتوانند این کشورها به کمک‌های خود به مردم افغانستان ادامه بدهد.

انتظارمی‌رود نشست بین‌المللی دوحه به میزبانی دبیرکل سازمان ملل متحد در باره افغانستان به روزهای اول و دوم ماه می میلادی یعنی تا کمتر از یک هفته‌ی دیگر برگزار شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x