فایق: طالبان عمداً زمان می‌خرند تا صبر جامعه جهانی لبریز شود

نصیر احمد فایق، سرپرست نماینده‌گی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد، به‌تازه‌گی گفته است که طالبان عمداً زمان می‌خرند تا صبر جامعه جهانی لبریز شده و آن‌ها را به‌رسمیت بشناسد.

خبرگزاری آناتولی ترکیه روز شنبه، ۲۶ حمل، به نقل از سرپرست نماینده‌گی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد گزارش داده که طالبان حاضر نیستند با هیچ کسی روی میز گفت‌وگو بنشینند.

به گفته فایق، جامعه جهانی از اراده سیاسی قوی برای مقابله با طالبان برخوردار نیست که مایه تاسف است.

او گفته است: «تمام تعاملات و تلاش‌ها برای کاهش وضعیت بد انسانی و حفظ جان انسان‌ها در افغانستان است… اما متاسفانه، مساله اصلی که جنبه سیاسی دارد، چگونه‌گی تشکیل یک حکومت سیاسی مسوول و پاسخ‌گو است که بتواند به مشکلات رسیده‌گی کند.»

سرپرست نماینده‌گی دایمی افغانستان در سازمان ملل با اشاره به اتهام‌های طالبان مبنی بر دریافت حمایت مالی از سوی شماری از کشورها، این اتهام‌ها را رد کرده و گفته است که طالبان در تلاش تضعیف جایگاه او هستند.

فایق تاکید کرده با آن که از نظر مالی در مضیقه قرار دارد، به‌خاطر این که تنها صدای گروه‌های ستم‌دیده، زنان، مدافعان حقوق‌ بشر، روزنامه‌نگاران و نظامیان حکومت پیشین باشد، به وظیفه‌اش ادامه می‌دهد.

گفته می‌شود که شمار اعضای هیات نماینده‌گی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد به دلیل قطع وجوه مالی این نهاد از ۱۶ تن به ۴ تن کاهش یافته است.

این در حالی‌ است که طالبان در بیش از ۲۰ ماه گذشته از هر راهی تلاش‌ کرده‌اند تا کرسی نماینده‌گی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد را ازآن خود کنند؛ اما تا کنون موفق نشده‌اند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x