قمی: اشغال‌گران از سیاست مداخله در افغانستان و منطقه دست بر نداشته‌اند

حسن کاظمی قمی سفیر و نماینده ویژه ایران در افغانستان در گفت‌وگوی ویژه با طلوع‌نیوز، امریکا را دشمن مشترک کشورهای منطقه خوانده و افزوده که این کشور به دنبال بی ثباتی افغانستان و کشورهای همسایه آن است.

آقای قمی در این گفت‌وگو هم‌چنان در پیوند به مساله‌ی داعش گفته است که این گروه خاکی را در افغانستان در اختیار ندارد؛ اما هسته‌های هراس‌افگنی در این کشور وجود دارند.

سفیر و نماینده ویژه ایران در افغانستان گفت: «دولت افغانستان اعلام می‌کند که ما در سرکوب داعش حرکت جدی کرده‌ایم، به‌گونه قطعی ما این را تایید می‌کنیم و ما در بهبود شرایط امنیتی کمک می‌کنیم، این تعارف ندارد؛ اما آیا اشغال‌گران دیروز که همچنان سیاست مداخله‌گری را سیاست بی‌ثبات سازی را، سیاست ایجاد مزاحمت از خاک افغانستان را توسط هراس‌افگنان که خودشان حمایت می‌کنند به داخل خاک‌های دیگر، مگر دست برمی‌دارند؟»

آقای قمی در بخشی از این گفت‌وگو حضور جریان‌های مخالف امارت اسلامی در ایران را تایید کرده و اطمینان داده است که سیاست ایران هیچ تهدیدی بر حاکمیت افغانستان نخواهد داشت.

این دیپلمات ایرانی افزود: «ایران با همه‌ی مجموعه‌های افغان در ارتباط بوده، است و خواهد بود. این را من روشن و صریح می‌گویم. اگر افغانستان برای همه‌ی افغانی‌هاست، مهمان‌نوازی ایران برای مهمانانی‌ست که می‌آیند. ان‌شاالله شرایط این‌جا بهبود پیدا کند و همه برگردند. هر قوم، نژاد و مذهبی از افغانستان به هر دلیلی وارد ایران شده آیا آنان در ایران اقامت دارند؟ بلی اقامت دارند. اما سوال این‌ است که کدام مجموعه از ایران برای امنیت افغانستان تهدیدآمیز است؟ نیست و نخواهد بود. این سیاست قاطع جمهوری اسلامی‌ ایران است.»

او در پیوند به حق‌آبه ایران از دریای هلمند گفته است که سال پار بیش از دو میلیارد مترمکعب آب در چارچوب حق‌آبه ایران هدر رفته است. آقای قمی اما از سرازیر شدن بیش از ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب در سال جاری به سوی کشورش ابراز خرسندی کرده است.

قمی افزود: «در دو نوبتی که آب رهاسازی شد، می‌توان گفت که در قالب صد میلیون مترمکعب آب وارد ایران شد، در چارچوب حقابه‌ای که وجود دارد. در سال گذشته مشکلاتی در بند کمال خان وجود داشت، از جانب حکومت دو سه اقدام برای ترمیم سد کمال خان انجام شد و مشکلاتی که در دریچه‌های این سد وجود داشت، رفع شد.»

این دیپلمات ایرانی هم‌چنان افزوده است که کشورش میزبان بیش از شش میلیون مهاجر افغان است و برای جلوگیری از ایجاد آشفتگی در مرزهایش اقدام به دادن ویزا به درخواست کنندگان کرده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x