لانگ‌ وار جورنال: اعضای شبکه القاعده حضور برجسته در دولت طالبان دارند

لانگ وار جورنال، یک رسانه امریکایی در گزارشی نوشته که تعدادی از اعضای شبکه القاعده به عنوان مدیران کلیدی در اداره طالبان کار می‌کنند.

در این جورنال از معاون اداره استخبارات طالبان، مدیر آموزشی وزارت دفاع، والی کاپیسا و نورستان به عنوان افراد القاعده در اداره طالبان یاد شده است.

گفته می‌شود که طالبان از اوایل سال ۲۰۱۰ نیز شروع به ادغام اعضای گروه‌های تروریستی خارجی در حکومت و ارتش تحت حاکمیت خود کرد.

این جورنال با استناد به گزارش اخیر شورای امنیت سازمان ملل نوشته است که روابط بین طالبان و القاعده نزدیک باقی مانده است، طوری که القاعده به عنوان حامی طالبان، افغانستان را یک “پناهگاه” امن برای خود می‌داند.

در همین حال این جورنال ادعا می‌کند که تحقیقات مستمر مجله لانگ وار اف‌دی‌دی نشان می‌دهد که ۰۱۳پس از حاکمیت طالبان بر افغانستان در آگست ۲۰۲۱، روابط بین طالبان و القاعده تقویت شده است.

این جورنال به نقل از گزارش اخیر سازمان ملل، افرادی همچون احسان الله بریال، والی کاپیسا، حافظ محمد آقا حکیم، والی نورستان، و تاج میر جواد، معاون اداره استخبارات طالبان را به عنوان افرادی وابسته به القاعده یاد کرده است.

ارتش ایالات متحده امریکا در سال 2013، از احسان الله بریال، والی فعلی کاپیسا به عنوان “رهبر طالبان وابسته به القاعده” یاد کرده که به منظور اجرای حملات خود به طور متواتر از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، نیروی قدرس، پول نقد دریافت می کرد.

مرکز اطلاعات زمینی ملی و ارتش امریکا در همان زمان ادعا کرد که بریال به عنوان “فرمانده زون شمالی پروان، کاپیسا و پنجشیر” حملات خود را در این ولایات انجام داد‌هبود.

به همین ترتیب ارتش امریکا، حافظ محمد آقا حکیم، والی فعلی نورستان، را به عنوان یکی از همکاران کلیدی ملاعبدالقیوم ذاکر، زندانی سابق گوانتانامو، معرفی کرده انست. ملا عبدالقیوم، متحد القاعده و یکی از رهبران دوگانه القاعده_طالبان است که به عنوان معاون وزیر دفاع و فرمانده نظامی طالبان با جبهه مقاومت ملی در پنجشیر می جنگید.

در همین حال والی فعلی نورستان، حافظ محمد آقا حکیم، یکی از رهبران کلیدی لشکر بدری 313 بود که در تشکیل این لشکر کمک کرد.

تاج میر جواد یکی دیگر از اعضای دوگانه القاعده_طالبان و یکی از رهبران شبکه حمله بر کابل، معاون فعلی ریاست عمومی استخبارات طالبان است که توسط ارتش امریکا به عنوان یکی از رهبران شبکه حقانی نیز شناسایی شد.

علاوه بر افراد فوق، به نقل از سازمان ملل متحد سایر اعضای القاعده نیز در ساختارهای امنیتی و اداری طالبان نقش دارند.

همکاری طالبان با القاعده شامل موارد دیگری همچون پرداخت های رفاهی ماهانه، اعطای تذکره های افغانی و پاسپورت است که از طرف وزارت کشور تحت کنترل سراج الدین حقانی صادر می شود.

در ادامه گزارش این جورنال آمده است که بسیاری از رهبران شبکه حقانی از جمله سراج الدین حقانی به عنوان یکی از رهبران دوگانه در القاعده و طالبان اند که روابط پیچیده و طولانی مدت با القاعده دارد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x