لوی درستیز اردوی پاکستان: حضور مهاجرین تهدید به امنیت کشور ما است

با آنکه گفته می شود حکومت موقت پاکستان تصامیم مهم از جمله اخراج پناهجویان را در مشورت با اردو اتخاذ می کند، اما نخستین بار است که لوی درستیز پاکستان بطور آشکار از تصمیم حکومت موقت، در مورد اخراج پناهجویان حمایت می کند.

ادارۀ روابط عامۀ اردوی پاکستان در اعلامیه ای گفته که جنرال عاصم منیر لوی درستیز پاکستان، روز چهارشنبه(۶ دسمبر) هنگام سخنرانی در نشست افسران اردو در پشاور، کسانی را که او خارجی های غیر قانونی خواند یک تهدید برای امنیت پاکستان دانسته گفت که آنها اقتصاد این کشور را به شدت تحت تاثیر قرار می دهند.

جنرال منیر تصمیم اخراج این پناهجویان را به نفع پاکستان دانسته، ادعا کرد که اتباع خارجی با احترام از پاکستان اخراج می شوند. اما شماری زیادی از مهاجرین افغان که از پاکستان اخراج شده اند می گویند که آنها به شدت مورد اذیت و آزار قرار گرفته اند.

اسلام آباد روند اخراج اتباع خارجی فاقد اسناد را که بیشتر آنها افغان هستند، از اول نوامبر ۲۰۲۳ آغاز کرد، اما در واقع، از ماه اکتبر، دستگیری پناهجویان افغان فاقد اسناد و اخراج آنها به افغانستان آغاز شده است.

این تصمیم پاکستان با واکنش هایی شدید سازمان ملل متحد، موسسات و نهاد های حقوق بشر مواجه شده است.

کارولین گلوک، سخنگوی ادارۀ کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در افغانستان اخیراً به رادیو آزادی گفت که بسیاری از افغان ها در شرایطی از پاکستان اخراج می شوند که نه در افغانستان سرپناه و نه هم پولی در جیب دارند.

به گفته خانم گلوک در حالی که از یک سو زمستان نزدیک است و از سوی دیگر افغانستان با رویداد طبیعی مانند زلزله هرات مواجه شده، اخراج میلیون ها افغان بر رنج افغانستان خواهد افزود.

در این حال، آصف درانی، نماینده ویژه پاکستان در امور افغانستان دیروز در یک سیمینار در اسلام آباد گفت که از آغاز ماه اکتبر تااکنون حدود ۴۵۰ هزار مهاجر افغان به کشورشان برگشته اند.

آصف درانی همچنین گفت، به کسانی که در پاکستان به گفتۀ او “غیرقانونی” هستند و واجد شرایط پناهنده گی نیستند، گفته شده که پاکستان را ترک کنند.

به گفتۀ درانی، ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار افغان در پاکستان بسر می برند که از جمله یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن آنها مهاجر فاقد اسناد هستند.

شماری از مقامات از جمله وزیر داخلۀ پاکستان گفته اند که در مرحله بعدی، پناهجویان دارای اسناد اقامت نیز از پاکستان اخراج خواهند شد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x