مبارزه با مواد مخدر در افغانستان اندکی پیشرفت را نشان می دهد

روزنامه استارز اند استرایپس چاپ امریکا در شماره اخیر خود در مورد کشت کوکنار در افغانستان مطلبی را به نشر رسانده که طالبان آن را ممنوع قرار داده اند.

در آغاز مطلب می خوانیم که افغانستان قبل از این ۸۰ درصد تریاک ومقدار زیاد هروئین جهان را تولید می کرد .

استارز اند استرایپس از قول روزنامه واشنگتن پُست می نویسد که گفته است طالبان در ماه اپریل سال ۲۰۲۲ کشت کوکنار٬ تجارت سیاه که عواید زیاد داشت٬ را در افغانستان منع کردند.

نویسنده مطلب می گوید در ۲۰ سال گذشته که خشونت از جانب طالبان در افغانستان جریان داشت٬ این گروه از طریق تجارت مواد مخدر درآمد گزاف داشت.

در کابل مقامات طالبان می گویند برای از بین بردن مزارع کشت کوکنار هنوزهم متعهد هستند. یک مقام طالبان گفته است که از ماه اپریل گذشته که اولین موسم حاصلات بود٬ گروه های مبارزه بامواد مخدر٬ بیش از ۱۰ هزار هکتار زمین را از کشت کوکنار پاک کرده اند.

به نوشته استارز اند استرایپس این اقدام برای از بین بردن مواد مخدر در افغانستان یک اندازه پیشرفت می باشد زیرا در ماه نومبر اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم در ملل متحد گفته بود که در سال ۲۰۲۲ پنجصد هزارهکتار زمین در افغانستان کوکنار کشت شده بود که در مقایسه با یک سال قبل آن ۳۲ درصد افزایش را نشان میداد.

این اداره گفته بود که در سال قبل میلادی٬ زمین داران و فروشنده گان مواد مخدر در افغانستان از درک کشت کوکنار یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دالر درآمد داشتند.

انستتوت صلح امریکا ماه گذشته در یک گزارشی نوشت که اگر کشت کوکنار ممنوع قرار داده شود و برنامه های انکشافی هم عملی نشوند٬ وضیعت اقتصادی افغانستان بدتر میشود.

۲۶ ماه جون مصادف است با روز بین المللی مبارزه با مواد مخدر، از این روز هرسال بخاطر ارائه معلومات به مردم در مورد ضرر های مواد مخدر تجلیل میشود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x