مبارزه قاطعانه افغانستان سبب کاهش قاچاق مواد مخدر شده است

معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه ایران اظهار داشت مبارزه قاطعانه افغانستان با مواد مخدر سبب کاهش قاچاق آن به ایران شده است.

براساس گزارشات، «کاظم غریب‌آبادی» معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه در دیدار با «امیرخان متقی» وزیر خارجه حکومت طالبان اظهار داشت افغانستان با مواد مخدر به‌طور قاطعانه مبارزه می‌کند و این اقدام منجر به کاهش قاچاق مواد مخدر به ایران در مقایسه با گذشته شده که گامی‌ مثبت است.

این اظهارات در حالی است که پیش از این «اسکندر مؤمنی» دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر بارها بر افزایش تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان تأکید کرده است.

وی اخیراً در اظهاراتی گفته بود ادعای طالبان مبنی بر کاهش کاشت خشخاش در افغانستان به هیچ وجه مورد قبول ما نیست، گفت: تمام شواهد و آمار و ارقام‌ گویای افزایش کشت خشخاش در این کشور است‌.

این در حالی است که بر اساس گزارش تحقیقی دفتر مواد مخدر و جرائم سازمان ملل، به دنبال ممنوعیت مواد مخدر که توسط مقامات طالبان اعمال شده، کشت خشخاش در افغانستان حدود 95 درصد کاهش یافته است.

گزارش می‌افزاید تولید و عرضه تریاک از شش هزار و 200 تن در سال 2022 به تنها 333 تن در سال 2023 کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش، 233 هکتار زمینی که پیش از این در آن خشخاش کاشت می‌شد به 10 هزار و 800 هکتار زمین در سال 2023 رسیده است.

این گزارش همچنین با اعلام اینکه درآمد کشاورزان افغان از فروش خشخاش با کاهش 92 درصدی از یک میلیارد و 360 میلیون دالر به 110 میلیون دالر در سال 2023 کاهش یافته است، بر لزوم حمایت دیگر کشورها از کشاورزان افغان برای معیشت و کشت جایگزین تأکید می‌کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x