متقی از ایجاد حکومت فراگیر و رعایت حقوق بشر اطمینان داده است

خبرگزاری تاس در گزارشی می‌گوید که امیرخان متقی در دیدار با نماینده روسیه برای افغانستان، اطمینان داده است که رهبری امارت اسلامی برای ایجاد حکومت فراگیر و مسایل حقوق بشری به ویژه حقوق بانوان، کار می‌کند.

بربنیاد این گزارش، ضمیر کابلوف نماینده ویژه روسیه برای افغانستان در دیدار با امیرخان متقی، از حکومت سرپرست افغانستان خواسته است که در برقراری صلح، توسعه و جلوگیری از فعالیت گروه‌های هراس‌افگن توجه کند.

خبرگزاری تاس روسیه گفته است: «امیرخان متقی به ضمیر کابلوف اطمینان داده است که رهبران افغانستان به توصیه‌های همتایان روسی شان گوش می‌‌دهند و بر ایجاد یک حکومت همه‌شمول، حفظ حقوق بشر از جمله حقوق زنان و دختران، کار می‌کنند.»

هرچند وزارت خارجه حکومت سرپرست در این باره جزییات نمی‌دهد؛ اما می‌گوید که روسیه در سیاست خارجی امارت اسلامی جایگاه ویژه دارد و امارت اسلامی خواهان روابط نیک با این کشور است.

ضیاء احمد تکل، معاون سخنگوی امارت اسلامی، گفت: «متقی صاحب می‌گوید که روسیه در سیاست خارجی امارت اسلامی جایگاه ویژه دارد و از طرف روسی ابراز امتنان کرده است که سهولت‌ها را به سفارت افغانستان در مسکو مهیا کرده است.»

در همین حال، شماری از آگاهان مسایل سیاسی نیز بر ایجاد حکومت فراگیر در کشور تاکید می‌ورزند. آگاهان به این باور استند که روسیه می‌تواند در این زمینه نقش خوب بازی کند.

عبدالناصر شفیق، استاد دانشگاه، می‌گوید: «طالبان و روسیه بالایش توافق داشته باشند البته در صورتیکه که مورد قبول تمام اقشار جامعه افغانستان هم باشد.»

نجیب الله جامع، آگاه مسایل سیاسی، می‌گوید: «ایجاد حکومت همه‌شمول و اصلاحات در بخش حقوق بشر سبب می‌شود تا در افغانستان در بخش‌های ثبات درازمدت آغاز گفتمان ملی و ملت سازی نقش بسیار مهمی را ایفا کند.»

گفته شده است که نماینده ویژه روسیه در دیدار با سرپرست وزارت خارجه حکومت سرپرست به روز پنج‌شنبه گذشته در باره‌ی مسایل گوناگون از جمله برقراری صلح، جلوگیری از هراس‌افگنی و مواد مخدر و توسعه تاکید کرده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x