مجاهد: اجازه نمی‌دهیم افغانستان میدان کشمکش قدرت‌ها باشد

ذبیح‌الله مجاهد پس از پایان نشست سوم دوحه، روز چهارشنبه در یک نشست خبری در کابل گفته است که افغانستان منزوی نیست و با بیشتر کشورهای جهان تعامل خوب دارد.

آقای مجاهد در این نشست هم‌چنان به خبرنگاران گفته است که هرگز اجازه داده نخواهد شد تا افغانستان به میدان رقابت‌های سیاسی جهان مبدل شود.

به گفته او، مسایل حقوق بشری و آموزش دختران باید از مسایل سیاسی جدا ساخته شوند و جهان نباید از آن همچون آله فشار در برابر حکومت سرپرست کار بگیرد.

سخن‌گوی امارت اسلامی گفته است: «ما اجازه نمی‌دهیم افغانستان میدان کشمکش قدرت‌های جهان شود. ما می‌خواهیم که افغانستان محور جلب همکاری‌ها شود و نقطه وصل کشورها باشد، نه فصل.»

ذبیح‌الله مجاهد در این نشست افزوده است که به کنوانسیون‌های جهانی زمانی متعهد خواهند بود که امارت اسلامی زیر چتر سازمان ملل قرار گیرد و این کنوانسیون‌ها با شریعت اسلامی مطابقت داشته باشد.

او در این باره افزود: «کنوانسیون‌ها یا توافق‌های دنیا روی یک التزام بوجود میاید، ما زمانی می‌توانیم به آن توافق داشته باشیم که امارت اسلامی افغانستان زیر چتر عمومی سازمان ملل متحد پذیرفته شود. دوم، ما به کنوانسیون‌ها و توافق‌های جهانی تا زمانی پابند بوده می‌توانیم که با شریعت اسلامی و منافع افغانستان در تضاد قرار نگیرد.»

سخن‌گوی امارت اسلامی، نشست دوحه برای افغانستان را پردست‌آورد دانسته و اضافه کرده است که کشورها در این نشست پیشرفت‌ها در افغانستان را پذیرفته و در تقویت سکتور خصوصی و مبارزه با مواد مخدر با افغانستان تعهد همکاری کردند.

ذبیح‌الله مجاهد افزود: خواست ما در پایان نشست این بود که یک مکانیزم عملی ساخته شود تا در این دو بخش با افغان‌ها کمک‌های عملی شود. آن‌ها گفتند که ما آن را در پلان خود می‌گیریم. من آشکارا به همه اشتراک کننده گفتم که نشست‌ با نشست تکرار نشود، بل نشست با عمل تکرار شود.»

امارت اسلامی در حالی نشست سوم دوحه را پردست‌آورد می‌خواند که این نشست از بهر عدم حضور زنان با انتقادهایی به همراه بوده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x