مجاهد: اعمال تحریم بر دو مقام حکومت سرپرست نتیجه ندارد

امارت اسلامی تحریم‌های پسین وزارت خزانه‌داری ایالات متحده امریکا بر دو تن از مقام‌های‌ حکومت سرپرست را نکوهش کرده و گفته است که اعمال تحریم‌ها راه‌حل نیست.

ذبیح الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی در این باره گفته است که متهم کردن دیگران به نقض حقوق بشر و وضع تحریم بر آن‌ها غیرقابل توجیه و غیرمنطقی است.

به گفته‌ی آقای مجاهد، امریکا به دلیل پشتیبانی از اسراییل یکی از بزرگ‌ترین ناقضان حقوق بشر است.

ذبیح الله مجاهد به طلوع‌نیوز گفت: «این تحریم‌ها نتیجه‌ای ندارد و اگر دوام هم کند، کدام اثر منفی بالای امارت و مردم افغانستان ندارد، بخاطر که ما کدام تعامل مالی و تجارتی با امریکا نداریم.»

پیش از این، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده امریکا اعلام کرده که محمد خالد حنفی سرپرست وزارت امر به معروف و نهی از منکر و فریدالدین محمود رییس اکادمی علوم را به دلیل نقض حقوق بشر به‌ویژه نقش آنان در ممنوعیت آموزش زنان و دختران، تحریم‌ کرده است. بر این دو مقام حکومت سرپرست تحریم سفر و ویزا اعمال شده است.

این تحریم در هماهنگی با وزارت خارجه آن کشور و در آستانه روز جهانی حقوق بشر بر محمد خالد  حنفی و فریدالدین محمود وضع شده‌اند.

ثریا پیکان، فعال حقوق بانوان گفت: «مورد تحریم قرار گرفتن افراد از سوی یک دولت از لحاظ مسایل عام در سطح جهانی یک انعکاس بسیار خوبی خواهد داشت، ولی در داخل افغانستان این تحریم‌ها تاثیری بر وضعیت زنان افغانستان و آموزش دختران نخواهد داشت.»

سید جواد سجادی، آگاه سیاسی می‌گوید: «وضع تحریم‌ها بر مقام‌های طالبان، روابط ایالات متحده و طالبان را تیره می‌کند و شرایط را برای طالبان سخت خواهد کرد و اینکه نقض حقوق بشر در افغانستان بی‌پاسخ نمی‌ماند.»

در همین حال، توماس وست و رینا امیری نماینده‌های ویژه ایالات متحده امریکا و کرن دیکر کاردار سفارت امریکا برای افغانستان از تحریم این دو مقام امارت اسلامی استقبال کرده‌اند.

رینا امیری در صفحه خود در شبکه ایکس، خواستار ادامه پاسخگویی افراد دخیل در سرکوب زنان و دختران در افغانستان شده است.

خانم امیری نوشته است: «امروز، ایالات متحده تحریم‌هایی را به علت محدود کردن دست‌رسی به آموزش متوسطه، بر محمد خالد حنفی و فریدالدین محمود صادر کرده است. ما باید به پاسخگویی از دست‌اندرکاران در سرکوب زنان و دختران افغانستان ادامه دهیم.»

پیش از این نیز اتحادیه اروپا، نام‌های رییس دادگاه عالی، سرپرست‌وزیران معارف و عدلیه حکومت سرپرست را در فهرست تحریم‌های این اتحادیه گنجانیده بود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x