مجاهد: افغانستان امن است و باید به‌عنوان «منطقه‌ی امن» شناخته شود

 پس از نشر گزارش سالانه ایالات متحده امریکا در باره تروریزم، امارت اسلامی فعال بودن عناصر القاعده و داعش در افغانستان را رد کرده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی به طلوع‌نیوز گفته است که افغانستان در دو سال حاکمیت امارت اسلامی به هیچ کشوری تهدید نبوده است.

ذبیح الله مجاهد با تاکید بر موثریت پی‌کار امارت اسلامی در برابر داعش، گفت: «امارت اسلامی افغانستان به‌گونه‌ی جدی مبارزه خود را در برابر هر پدیده‌ای که ناامنی را در افغانستان دامن بزند، آغاز کرده و و موثر ایستادگی کرده، بنابراین افغانستان دیگر امن است. اظهار تشویش‌ها از خاک افغانستان بجا نیست، ما رد می‌کنیم. تمام کشورها باید افغانستان را به حیث منطقه‌ی امن بشناسند.»

این در حالی‌ست که وزارت خارجه امریکا در ۳۰ نوامبر سال روان میلادی با نشر گزارش سالانه هراس‌افگنی ۲۰۲۲، ادعا کرده است که القاعده، داعش و دیگر گروه‌های هراس‌افگن منطقه‌ای در افغانستان فعال باقی مانده‌اند.

در این گزارش به ادامه حمله‌های شاخه خراسان داعش در برابر غیرنظامیان در افغانستان نیز اشاره شده و از عدم وضاحت در توانایی امارت اسلامی برای جلوگیری از فعالیت گروه‌های هراس‌افگنی نیز انتقاد شده است.

در بخشی از این گزارش آمده: «در افغانستان، عناصر القاعده، داعش و دیگر گروه‌های هراس‌افگن منطقه‌ای در این کشور فعال باقی مانده‌اند. شاخه خراسان داعش به حمله‌های هراس‌افگنی در برابر غیرنظامیان افغان به‌ویژه اعضای جامعه شیعه این کشور و طالبان ادامه داده است. در سال ۲۰۲۲ میلادی، داعش خرسان حمله‌های فرامرزی خود را در پاکستان، تاجیکستان و ازبیکستان انجام داده و جاه‌طلبی خود را برای حمله به غرب نیز حفظ کرده است. القاعده و گروه‌های وابسته به آن، به‌ویژه القاعده در شبه قاره هند نیز همچنان قصد داشتند به ایالات متحده حمله کنند؛ اما فاقد توانایی حمله مستقیم به ایالات متحده از افغانستان بودند.»

اما آگاهان مسایل نظامی می‌گویند که گزارش سالانه ایالات متحده امریکا درباره هراس‌افگنی عاری از نظریات سیاسی این کشور در باره افغانستان نیست.

محمد زلمی افغان‌یار، آگاه مسایل نظامی به خبرنگار طلوع‌نیوز گفت: «در تقابل سیاسی عدم تعریف منافع سیاسی مطرح بحث است؛ امروز جهان با ما در تقابل بخاطر عدم تطبیق پروژه‌های نیمه کاره شان در افغانستان هستند.»

اسدالله ندیم، آگاه دیگر مسایل نظامی گفت: «گزارش‌های وزارت خارجه امریکا که سالانه و ربع‌وار نشر می‌شود عاری از نظرات سیاسی یا موضع‌گیری‌های سیاسی حکومت امریکا نیست.»

این در حالی‌ست که پاکستان نیز همواره ادعا کرده که تحریک طالبان پاکستانی و دیگر گروه‌های هراس‌افگن در خاک افغانستان پناه‌گاه امن دارند؛ ادعای که همواره از سوی امارت اسلامی رد شده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x