مجاهد: اگر اسلام‌آباد تقاضا کند، میان پاکستان و تی‌تی‌پی پا درمیانی می‌کنیم

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که اگر اسلام‌آباد بخواهد، امارت اسلامی در مذاکرات میان پاکستان و تحریک طالبان پاکستان پا درمیانی خواهد کرد.

پیش از این برخی رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که حکومت سرپرست افغانستان تلاش می‌کند تا مذاکرات میان حکومت پاکستان و تحریک طالبان پاکستان از سر گرفته شوند.

آقای مجاهد به طلوع‌نیوز گفت: «اگر جهت پاکستانی بخواهد که ما میانجیگری بکنیم و ما بدانیم که میانجیگری ما موثر است، بدون شک ما میانجیگری می‌کنیم. نفع‌اش به منطقه می‌رسد و ما خواهان این هستیم که در منطقه جنگ نباشد.»

واما آقای مجاهد در پیوند به حضور تحریک طالبان پاکستان در خاک افغانستان می‌گوید که این گروه در افغانستان حضور ندارد و اجازه فعالیت به این گروه داده نخواهد شد.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، افزود: « ما با تحریک طالبان پاکستانی هیچ‌گونه تماسی نداریم که آن‌ها را ما تمویل بکنیم و یا همراه شان باشیم؛ بلکه برعکس ما اجازه نمی‌دهیم که آن‌ها فعالیتی در افغانستان داشته باشد.»

از سویی‌هم، برخی آگاهان مسایل نظامی نقش امارت اسلامی را در مذاکرات میان پاکستان و تحریک طالبان پاکستان مهم می‌دانند.

سرور نیازی، آگاه مسایل نظامی، به طلوع‌نیوز گفت: «اگر امارت اسلامی بتواند میان تحریک طالبان پاکستانی و حکومت پاکستان یک گفت‌وگو را آغاز بکند و یا به اصطلاح میانجیگری بکند، این یک اقدام نیک است.»

اسدالله ندیم، آگاه مسایل نظامی، چنین دید دارد: «اگر قرار باشد کسی یا جناحی بین حکومت پاکستان و گروه طالبان پاکستانی یا تی تی پی میانجیگری کند، گروهی و یا جناحی مناسب‌تر از طالبان اصلا وجود ندارد.»

روزنامه اکسپرس تریبون پاکستان نوشته است که هرچند پاکستان از گفت‌وگوهای صلح با تحریک طالبان پاکستان امتناع ورزیده؛ اما «طالبان افغانستان» همچنان به تلاش برای نزدیکی این گروه با حکومت پاکستان ادامه می‌دهد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x