مجاهد: تعیین نماینده ویژه از سوی سازمان ملل غیرضروری است

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی می‌گوید که گماشتن نماینده ویژه از سوی سازمان ملل متحد برای افغانستان، غیرضروری است.

آقای مجاهد به می‌گوید که سازمان ملل متحد می‌خواهد افغانستان را همچون کشور دچار بحران و جنگ معرفی کند.

سخن‌گوی امارت اسلامی با تاکید بر این‌که اوضاع کنونی کشور عادی است و نیازی به نماینده ویژه ندارد، گفت: «این یک گام غیرضروری‌ست و به اساس قوانین ملل متحد هم غیر ضروری‌ست و ما هم نیاز به این نماینده نمی‌بینیم. دوم این‌که شاید آنان تلاش بکنند که افغانستان را کشوری مواجه با بحران یا کشوری در حالت جنگ تلقی کنند که این نیت خوب نیست.»

همزمان سرپرست کرسی نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد، گماشتن نماینده ویژه ملل متحد برای افغانستان را بخشی از صلاحیت‌های دبیرکل این سازمان می‌داند.

نصیراحمد فایق به می‌گوید که نماینده ویژه سازمان ملل مسوولیت، تطبیق سفارشات در ارزیابی مستقل از جمله ایجاد دولت مشروع در افغانستان، شکست بن‌بست سیاسی، ایجاد اجماع بین‌المللی درباره افغانستان را بر عهده خواهد داشت.

آقای فایق گفت: «این وظیفه مشخص نماینده‌ی خاص تحقق و یا پیش‌برد همان سفارشاتی است که بخاطر ایجاد اجماع بین‌المللی در قدم اول و در ثانی در مورد ایجاد یک دولت مشروع و ملی که بتواند افغانستان دوباره به جامعه بین‌الملل مدغم شود.»

واحد فقیری آگاه مسایل سیاسی گفت: «این نماینده می‌تواند برای مذاکرات بین افغانان راه را هموار کند و قسمی که ما می‌دانیم مشکل افغانستان داخلی و میان افغانان است و تا زمانی‌که میان افغانان اجماع ایجاد نشود، مشکل افغانستان حل نمی‌شود.»

امان‌الله هوتکی یکی دیگر از آگاهان سیاسی گفت: «اگر سازمان ملل می‌خواهد که مشکل افغانستان را حل کند باید با امارت به توافق برسد بعد آن نماینده را تعیین کند چرا که امارت خودش یک طرف است.»

پیش از این اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در دسامبر سال ۲۰۲۳ میلادی قطع‌نامه‌ای را تصویب کردند که بر بنیاد آن، دبیرکل سازمان ملل متحد باید فرستاده‌ای برای افغانستان بگمارند تا او توصیه‌های هماهنگ کننده سازمان ملل متحد برای ادغام مجدد افغانستان به جامعه بین‌الملل به پیش ببرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x