مجاهد: کشورهایی که از روابط با ما دوری می‌کنند، پالیسی‌ شان مشکل دارد

حکومت طالبان، سفر هیات‌های چند کشور منطقه به افغانستان را نتیجۀ دپلوماسی موثر این گروه دانسته و گفته است کشورهایی که در حال حاضر از روابط با افغانستان دوری می‌کنند، پالیسی شان مشکل دارد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان به رادیوی ملی تحت کنترول این گروه گفته است که رفت‌وآمد هیات‌هایی خارجی در رده‌های مختلف به افغانستان، سفر هیات‌هایی از جانب طالبان به خارج و رغبت کشورها به افغانستان کنونی، نشان‌دهندۀ اثرگذاری دپلوماسی حکومت طالبان و درک اهمیت افغانستان است.

مجاهد گفته است: “کشورها هم این را درک کرده اند که تعامل با افغانستان یگانه راهی است که مفید و ممد تمام می‌شود، این نمایندگی از این می‌کند که دپلوماسی امارت اسلامی [حکومت طالبان] در ذات خود کدام مشکلی ندارد، ولی بعضی از کشورها که هنوز خود را دور می‌گیرند، مشکل در پالیسی‌های آنها است”.

او تاکید کرد که حکومت طالبان خواهان روابط نیک دپلوماتیک با همۀ کشورها است، از همین‌رو کشورهای که با افغانستان کنونی تعامل کرده اند، تعاملات به خوبی صورت گرفته و تعهدات نیز عملی شده است.

سخنگوی حکومت طالبان از کشورهایی که تا اکنون با این گروه تعامل ندارند، خواست که وارد تعامل مثبت شوند، ورنه – بدون آن کشورها – نیز افغانستان و مردم آن پیشرفت خواهد کرد.

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که هفتۀ گذشته هیات‌هایی بلندپایه از روسیه، قزاقستان، ترکمنستان، سازمان همکاری‌های اسلامی، ایران و مالیزیا به افغانستان سفر کردند.

این هیات‌ها در بخش‌های امنیت، مبارزه با تروریزم، گسترش روابط سیاسی، اقتصادی و تجارتی با مقامات طالبان گفتگو کردند.

حکومت طالبان که در اگست ۲۰۲۱ میلادی بار دیگر بر افغانستان حاکم شد، با گذشت دو و نیم سال به دلیل رویکردهای سختگیرانه و نیز ساختار حکومت آن گروه، هیچ کشوری تا کنون حکومت این گروه را به رسمیت نشاخته است.

ملل متحد گفته است که مبدل نشدن افغانستان به پناهگاه امن دهشت افگنان، تشکیل حکومت فراگیر متشکل از همه اقوام و اقلیت‌های قومی و مذهبی در افغانستان و احترام به حقوق بشر افغان، خواست‌های اساسی جامعۀ جهانی از طالبان است.

اگرچه حکومت طالبان رسمیت بین‌المللی را به دست نیاورده، اما اخیراً امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ حکومت طالبان گفته است که در حال حاضر ۳۸ سفارت و نمایندگی حکومت این گروه در کشورهای مختلف فعال اند.

با این حال، علاوه بر چین، روسیه، ترکیه، هند و اتحادیه اروپا، سفارت‌های بسیاری از کشورها در کابل فعال است و حکومت طالبان دپلومات‌های خود را به چین، روسیه، ایران، ترکیه و تعدادی از کشورهای همسایه و منطقه فرستاده است که در سفارت‌ها و دفاتر سیاسی افغانستان ماموریت انجام می‌دهند.

علاوه بر این، تعامل جامعه جهانی با حکومت این گروه جهت رسیدگی به بحران بشری در افغانستان ادامه داشته است.

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x