مجاهد: کشورها طرف‌دار هم‌کاری اقتصادی با افغانستان اند

ذبیح‌الله مجاهد رییس هیات امارت اسلامی در نشست سوم دوحه می‌گوید که شماری از کشورها طرف‌دارهم‌کاری در بخش‌های اقتصادی و مالی با افغانستان هستند.

او گفته که شرکت کننده‌های نشست دوحه ۳ از گزارش معلوماتی که امارت اسلامی ارایه کرد، پشتیبانی کرده و حضور هیات امارت اسلامی را در این نشست مهم خوانده‌اند.

مجاهد بیان کرد: «جلسه خوب جریان دارد و شماری از کشورها طرف‌دار هم‌کاری در بخش‌های اقتصادی و مالی با افغانستان هستند.»

مجاهد افزوده که در این نشست تعهد شده است تا محدودیت‌های اقتصادی و بانکی برداشته شود.

آقای مجاهد موقف روسیه، چین، ایران، پاکستان، قزاقستان، ازبیکستان، قرقیزستان، ترکمنستان، امریکا و سازمان‌های هم‌کاری‌های اسلامی در این نشست را قابل ستایش خوانده است.

به گفته‌ی او، این کشورها مصصم به پیش‌رفت اقتصادی در افغانستان هستند.

عبدالشکور هده‌وال آگاه مسایل سیاسی درباره اهمیت این نشست گفت: «از لحاظ سیاسی، من این نشست را در راستای آغاز دیپلماسی نو و برقراری روابط با دنیا یک مقدمه خوب می‌دانم.»

در این میان برخی از آگاهان مسایل اقتصادی به این باور اند که اگر تحریم‌های اقتصادی بر افغانستان از میان برداشته شوند، بسیاری از چالش‌های مردم کشور حل خواهند شد.

محمد نبی افغان آگاه مسایل اقتصادی گفت: «تمامی دارایی افغانستان که منجمد است و محدودیتی که بر سیستم بانک‌داری وجود دارد، به ضرر ملت است و اقتصاد افغانستان را با سقوط روبه‌رو می‌کند.»

آقای مجاهد هم‌چنان در شبکه ایکس نوشته که در روز دوم نشست دوحه درباره مبارزه با مواد مخدر، خطر آن در افغانستان و بدیل کشت کوکنار گفت‌وگو شده است.

نشست سوم دوحه با اشتراک نماینده‌های ۲۵ کشور و نهاد در قطر برگزار شد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x