مجاهد: کشورها نباید در مورد حکومت فراگیر در افغانستان موضع‌گیری کنند

امارت اسلامی خواست سازمان همکاری شانگهای پیرامون ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان را مساله‌ای داخلی کشور می‌داند.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی، در سخنانی به طلوع‌نیوز، از این سازمان می‌خواهد تا درباره چگونگی تنظیم روابط با افغانستان گفت‌وگو کند.

آقای مجاهد در این باره به طلوع‌نیوز گفت: «موضوع حکومت فراگیر موضوع افغان‌ها است. افغانستان در هر عرصه‌ی که منافع ملی ایجاب می‌کند تصمیم می‌گیرد. کشورهای منطقه و هم‌چنان کشورهای دور و نزدیک همه در مواردی صحبت کنند که روابط شان با افغانستان چگونه تنظیم می‌شود و چگونه می‌توانیم به سطح منطقه یک فضای همکاری را ایجاد کنیم.»

روز پیش، شی‌جین پینگ رییس‌جمهور چین در نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای، تاکید کرد که در تلاش‌اند تا حکومت سرپرست را بر ایجاد یک ساختار سیاسی گسترده و فراگیر دلگرم بسازند.

رییس‌جمهور چین در این باره گفت: «افغانستان برای امنیت منطقه یک نیاز است. ما باید از راهکار هماهنگی و همکاری میان همسایگان افغانستان و دیگر چارچوب‌ها برای افزایش پشتیبانی بشردوستانه از افغانستان کار بگیریم و افغانستان را دلگرم بسازیم تا یک ساختار سیاسی گسترده و فراگیر ایجاد کند و راه صلح و بازسازی را در پیش بگیرد.»

از سوی دیگر، ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه، در پایان نشست سران سازمان همکاری شانگهای امارت اسلامی را متحد روسیه در پیکار با هراس‌افگنی می‌خواند.

آقای پوتین می‌گوید که “طالبان” قدرت را در افغانستان در اختیار دارند از همین رو در بخش پیکار با هراس‌افگنی متحد مسکو هستند.

رییس‌جمهور روسیه در این باره گفت: «طالبان بی‌شک برای ما در پیکار با هراس‌افگنی متحد هستند. زیرا هر دولت کنونی به ثبات قدرت خود و ثبات کشوری که در راس آن قرار دارد و آن را رهبری می‌کند، علاقه‌مند است. من مطمین هستم که طالبان نیز علاقه‌منداند که همه چیز در افغانستان صلح‌آمیز باشد.»

قراراست نشست بعدی سران کشورهای سازمان همکاری شانگهای به روز  ۱۵ و ۱۶ ماه اکتوبر سال جاری به میزبانی پاکستان برگزار شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x