محدودیت های بیشتر علیه رسانه ها توسط طالبان

با هدف محدود کردن بیشتر رسانه ها در افغانستان، طالبان به دنبال ارائه دستورالعمل های مناسب علیه آنها است. بر اساس گزارش خامه پرس، این اقدام پس از آن صورت گرفت که این گروه پس از تسلط بر کشور، محدودیت هایی را برای رسانه ها احساس کرد.

بر اساس آن، این مشاهدات از سوی شرکت کنندگان شامل خبرنگاران و دیگر کارشناسان در گردهمایی اخیر میان گروه های رسانه ای و حکومت طالبان در شهر مزارشریف صورت گرفته است. عبدالبصیر عابد، رئیس یک رسانه خصوصی در بلخ نیز در سخنانی در این مراسم مشاهده کرد که سازمان های رسانه ای نیز پس از به دست گرفتن حکومت کنونی با شبیه سازی و تقلید مواجه هستند.

بر اساس گزارش شبکه همبستگی رسانه های جنوب آسیا (SAMSN)، نزدیک به 45 درصد از خبرنگاران پس از بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان از شغل خود استعفا داده اند. تلاش این گروه برای محدود کردن حقوق رسانه ها در کشور نیز انتقاداتی را در سراسر کشور به دنبال داشته است.

براساس گزارشات، مردم افغانستان همچنین احساس می کنند که رسانه ها به دلیل در دسترس نبودن اجندای مناسب برای رسانه ها، پس از کنترل کشور توسط طالبان در اگست 2021، چالش های زیادی را احساس می کنند. قابل ذکر است که هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) نیز در گزارش خود در نومبر 2022 به افزایش نقض حقوق بشر در حداقل گزارش های 2022 در افغانستان اشاره کرده است که حاکی از افزایش جنایات علیه خبرنگاران است.

نقض حقوق بشر بیش از 200 خبرنگار در افغانستان توسط یوناما از ماه اگست 2021 ثبت شده است. رسانه ها در افغانستان در خطر هستند. یوناما پیشتر در توییتر خود نوشت: بیایید همه به حفاظت از روزنامه نگاران کمک کنیم.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x