محروم سازی دختران از تحصیل برابر با خیانت ملی

نصیر احمد فایق، نماینده مردم افغانستان در ملل متحد، در حالی که تعطیلی مکاتب دخترانه در افغانستان یک ساله به پایان رسید، اظهار داشت که انکار حقوق اولیه دختران برای تحصیل «خیانت ملی» است.

به گزارش خامه پرس، نماینده افغانستان در سازمان ملل متحد صبح دوشنبه در صفحه توییتر خود نوشت: افغانستان تنها کشوری در جهان است که مکاتب دخترانه را تعطیل کرده است. پیش از این، مارکوس پوتزل، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، گفته بود که محرومیت مداوم دختران از مکاتب توجیهی ندارد و این سالگرد را شرم آور و کاملاً قابل اجتناب و یک مسئله تراژیک می باشد را محکوم کرد.

به گزارش خامه پرس، در بیانیه یوناما در مورد محرومیت دختران از مکتب آمده است: «حذف مداوم دختران از مکاتب هیچ توجیه معتبری ندارد و مشابهی در هیچ کجای جهان ندارد».

سال قبل، در 18 سپتمبر، مکاتب افغانستان دروازه های خود را به روی پسران باز کردند، در حالی که طالبان به دختران دستور دادند که در خانه بمانند.

بر اساس این بیانیه، بیشتر حقوق اساسی دختران و زنان نقض می شود.

خام پرس گزارش داد که دختران از تحصیل منع می شوند و این به نوبه خود آنها را در خطر به حاشیه رانده شدن، استثمار و سوء استفاده قرار می دهد.

چند فعال حقوق بشر و آموزش اخیراً در نامه ای سرگشاده از رهبران جهان خواسته بودند که فشار دیپلماتیک بر طالبان برای بازگشایی مکاتب متوسطه دختران در این کشور جنگ زده افزایش دهند.

در این نامه از رهبران جهان، متحدان منطقه‌ای و سازمان‌های بین‌المللی خواسته شده است تا برای تحقق تعهدات خود در راستای ارتقا و حمایت از حقوق دختران افغان، به‌ویژه حق تحصیل، اقدامات جدی انجام دهند.

تصمیم طالبان مبنی بر ممنوعیت تحصیل دانش آموزان دختر بالای صنف ششم با انتقادات گسترده ای در سطح ملی و بین المللی مواجه شده است. بعلاوه، رژیم طالبان که کابل را در ماه اگست سال گذشته تصرف کرد، حقوق و آزادی های زنان را محدود و زنان به دلیل بحران اقتصادی و محدودیت ها تا حد زیادی از نیروی کار، کنار گذاشته شدند.

در نتیجه، زنان و دختران در افغانستان با بحران حقوق بشر مواجه هستند و از حقوق اساسی شان مانند حق کار و تحصیل محروم هستند.

(فرست ایندیا)
 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x