مردم از آزادی محروم اند

جان سیفتون، مدیر دادخواهی برای آسیا در دیده بان حقوق بشر می گوید که زندگی در میان آزادی اندک و دسترسی نداشتن به عدالت واقعی چیزی است که طالبان به مردم افغانستان داده اند.

به گفتۀ او، طالبان نیمی از جمعیت افغانستان را از آموزش و کار نیز منع کرده اند.

در خبرنامه ای که در هفتم ماه سپتمبر در وب سایت این سازمان منتشر شده، به نقل از جان سیفتون آمده است که هر آن چیزی که ممکن است یک مقام طالبان بگوید، قانون پنداشته می شود.

او افزوده است که تصور کردن وضعیت تهدید کننده تر به حقوق بشر دشوار است.

طالبان پیش از این تبصره های مشابه را بی اساس خوانده اند و بر رعایت حقوق بشر مطابق آموزه های دین اسلام تاکید کرده اند.

آقای سیفتون همچنان گفته است که در گزارش ریچارد بینت، گزارشگر ویژۀ حقوق بشر سازمان ملل متحد برای افغانستان آمده است که در هیچ کشور دیگر زنان و دختران از تمامی عرصه های زندگی عادی به این حد سریع ناپدید نشده اند.

آنچه بر اساس وب سایت شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد نسخه ای ادیت ناشدۀ گزارش ریچارد بینت خوانده شده، در ششم ماه سپتمبر در ستون پنجاه و یکمین نشست شورای حقوق بشر این صفحه پخش شده است. گفته شده است که این اجلاس از دوازدهم ماه سپتمبر تا هفتم ماه آکتوبر برگزار می شود.

در آغاز گزارش آمده است که این نخستین گزارش توسط ریچارد بنت است که تحولات بشمول تبعیض و خشونت علیه زنان، موارد نقض مرتبط به جنگ، محدودیت ها بر آزادی بیان، تجمع و گردهمایی مسالمت آمیز از پانزدهم ماه آگست سال ۲۰۲۱ به این سو را بازتاب می دهد.

آقای سیفتون گفته است که شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد اواخر این ماه در مورد یافته های این گزارش بحث خواهد کرد.

به گفتۀ او، کشور ها باید از این فرصت برای تمدید مأموریت ریچارد بینت و ایجاد یک اداره برای تحقیق در مورد بدرفتاری ها در افغانستان و تقویت حسابدهی استفاده کنند.

رعایت حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و دختران از شرط های اساسی جامعۀ جهانی برای به رسمیت شناختن حکومت سرپرست طالبان است.

با گذشت بیش از یکسال از حاکمیت دوبارۀ طالبان بر افغانستان، هیچ کشور حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است.

(ازادی رادیو)
 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x