مرکز خبرنگاران افغانستان: طالبان با صدور 13 دستور‌العمل دسترسی به اطلاعات را محدود کرده‌اند

مرکز خبرنگاران افغانستان (AFJC) می‌گوید که طالبان در دو سال اخیر ۱۳ دستورالعمل که آزادی رسانه‌ها و دسترسی به اطلاعات را در کشور به‌گونه سیستماتیک محدود می‌کنند، صادر کرده‌اند.

این نهاد روز پنج‌شنبه، ۶ میزان، به مناسبت «روز جهانی دسترسی به اطلاعات» با نشر اعلامیه‌ای گفته است که طالبان به قانون دسترسی به اطلاعات افغانستان «بی‌اعتنا» هستند.

به گفته این نهاد، افغانستان در دو سال اخیر گواه محدودیت شدید بر کار رسانه‌ای و «عقب‌گرد بی‌سابقه در دسترسی به اطلاعات» بوده است.

بر اساس اعلامیه‌ی مرکز خبرنگاران افغانستان، این دستورالعمل‌ها شامل «جلوگیری از کار زنان در رادیو و تلویزیون ملی، ممنوعیت پوشش رسانه‌ای تظاهرات و اعتراضات مدنی، وضع محدودیت بر دسترسی به اطلاعات و نشر خبر و گزارش و تولید محتوا، الزام خبرنگاران و رسانه‌ها در معرفی طالبان به عنوان حکومت افغانستان، ممنوع بودن نشر موسیقی در رسانه‌ها، منع حضور زنان در نمایش‌نامه‌ها و برنامه‌های سرگرمی، تفکیک جایگاه و حضور زنان و مردان در رسانه‌ها و ممنوعیت مصاحبه‌ی زن با مرد و مرد با زن می‌شود.»

در اعلامیه افزوده شده است: «وضع محدودیت برای مصاحبه با مخالفان و منتقدان طالبان، ممنوع شدن پخش برنامه‌های تلویزیون‌های بین‌المللی در افغانستان، وضع محدودیت در نشر اعلان‌های تجارتی با محتوای سیاسی، امنیتی و اجتماعی، خودداری رسانه‌ها از نقد کارکرد مسولان طالبان، ممنوع شدن تصویربرداری و مصاحبه تصویری و ممنوع بودن نشر صدای زنان از رسانه‌ها و و ممنوع‌شدن همکاری با رسانه‌هایی که از بیرون کشور فعالیت می‌کنند، از دیگر محدودیت‌های طالبان بر رسانه‌ها و خبرنگاران افغانستان است.»

مرکز خبرنگاران افغانستان تاکید کرده که اجرای این دستورالعمل‌ها تبعات جدی بر کار رسانه‌ها هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی و تولید محتوا داشته و محدودیت شدید در دسترسی به اطلاعات و خودسانسوری، از پی‌آمدهای عمده‌ آن است.

بر اساس آمارهای نشر شده، در دو سال حاکمیت طالبان ۳۶۶ رویداد نقض حقوق خبرنگاران و آزادی رسانه‌ها که شامل جان‌باختن کارمندان رسانه‌ای، تهدید، بازداشت و برخورد خشونت‌آمیز می‌شود، در کشور ثبت شده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x