مسکو از برگزاری نشستی درباره‌ی افغانستان در سمرقند خبر داد

قرار است نشستی در سیزدهم ماه روان میلادی از سوی کشورهای همسایه و روسیه در‌باره‌ی افغانستان در سمرقند ازبیکستان برگزار شود.

خبرگزاری “تاس” روسیه از زبان نماینده رییس‌جمهور روسیه برای افغانستان نوشته است که در این نشست درباره‌ی رویدادهای مهم افغانستان، گفت‌وگو خواهد شد.

گفته شده است که وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان در این نشست حضور خواهند داشت.

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان، گفته است: «ما در آینده‌ی نزدیک رویدادهای مهمی در مورد افغانستان داریم. نشستی به سطح وزرای کشورهای همسایه افغانستان و روسیه در سیزده اپریل در سمرقند برگزار خواهد شد و در آنجا در مورد افغانستان بحث خواهد شد.»

در سوی دیگر، آقای کابلوف درباره‌ی گروه پنج که به تازگی از سوی مسکو و تهران برای حل و فصل مساله‌ی افغانستان ایجاد شده است، می‌گوید که این گروه به علت ناسازگاری پاکستان مبنی بر حضور هند، تا کنون به هیچ پیش‌رفتی دست نیافته است.

ضمیر کابلوف در این باره افزود: «تا هنوز، این موضوع بخاطر موضع پاکستان که با دخالت هند در این مرحله مخالفت دارد، پیشرفتی به دست نیامده است.»

از سویی‌هم، سهیل شاهین، رییس دفتر سیاسی امارت اسلامی در قطر، می‌گوید که نماینده حکومت سرپرست باید در چنین نشست‌ها دعوت شود.

سهیل شاهین به طلوع‌نیوز گفت: «هر نشستی که در مورد افغانستان صورت می‌گیرد، اگر به سطح منطقوی باشد یا جهانی، لازم است که هیات امارت اسلامی به گونه یک طرف اصلی دعوت شود تا حقایق زمینی در مورد افغانستان را در برابر اشتراک کنندگان قرار دهد و راهکار خود را واضح سازد.»

برخی از آگاهان مسایل سیاسی، برگزاری چنین نشست‌ها در باره افغانستان را مثبت می‌خوانند.

حمید صفوت، آگاه مسایل سیاسی، به طلوع‌نیوز گفت: «کنفرانس ازبیکستان پاسخی‌ست به کشورهای منطقه به خصوص کشورهای همسایه افغانستان که به شدت نگران گسترش دامنه ناامنی در کشورهای خود استند.»

واحد فقیری، یک آگاه دیگر، به طلوع‌نیوز گفت: «تا زمانی‌که آنان در داخل افغانستان یک رفیق یا دوست همکار را پیدا نکنند، این گونه تلاش‌ها نتیجه نخواهد داد. ما در خارج این گونه تلاش‌ها و مجالس را زیاد دیدیم؛ اما نتیجه مثبت نداشته است.»

گروه پنج دو ماه پیش به هدف همکاری مشترک کشورهای همسایه برای استقرار ثبات در افغانستان و پیکار مشترک در برابر چالش‌های امنیتی، هراس‌افگنی و اقتصادی از سوی مسکو و تهران ایجاد شد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x