مشاور دبیرکل سازمان ملل می‌گوید جامعه جهانی باید فشار بر طالبان را حفظ کند

مشاور ویژه دبیرکل سازمان ملل حفظ فشارهای جامعه جهانی و ملل متحد بر طالبان را به‌خاطر محدودیت آموزش دختران در افغانستان «حیاتی» خواند.

لئوناردو گارنیر روز جمعه در یک نشست خبری در نیویارک از محدودیت شدید علیه آموزش دختران در افغانستان انتقاد کرد.

مریم رحمتی، خبرنگار افغانستان اینترنشنال در نشست خبری که درباره «تحول آموزش» در مقر سازمان ملل در نیویارک برگزار شده بود، سوالی درباره تغییر نصاب آموزشی در مکاتب پسرانه افغانستان تحت کنترول طالبان پرسید.

لئوناردو گارنیر، مشاور ویژه دبیرکل سازمان ملل در پاسخ به این سوال با نگرانی از رادیکالیزه‌کردن نظام آموزشی گفت هیچ کشوری در جهان در برابر آموزش افراط‌گرایی مصئون نیست.

این مقام سازمان ملل تاکید کرد که ما باید مراقب کشورهایی مثل افغانستان باشیم.

خبرنگار افغانستان اینترنشنال همچنین از مقامات سازمان ملل در این نشست خبری پرسید سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل (یونسکو) درباره آموزش دختران در افغانستان چه اقداماتی روی دست دارد.

استفانیا جیانینی، دستیار مدیرکل یونسکو در پاسخ به این سوال گفت این سازمان از نزدیک نظارت خود را بر وضعیت آموزش در افغانستان حفظ خواهد کرد و نقش خود را در حمایت از حق آموزش ادامه خواهد داد.

خانم جیانینی گفت صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) و سازمان آموزشی علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) امسال در حدود بیست ولایت در افغانستان مشغول کار است و زمینه آموزش را برای حدود ۴۰ هزار دانش‌آموز مساعد کرده است.

به گفته خانم جیانینی ۶۰ درصد از دانش‌آموزانی که از این برنامه آموزشی مستفید می‌شوند، دختران‌اند.

او تاکید کرد که سازمان ملل در حال بسیج منابع خود است تا ابزارهای بیشتری را پیدا کند که کمک کند شمار بیشتری از افراد در افغانستان به آموزش دسترسی پیدا کنند. دستیار مدیرکل یونسکو به گونه مثال از پخش برنامه‌های آموزشی از طریق رادیوها در مناطق روستایی افغانستان یاد کرد که به گفته او می‌تواند جای خالی مکاتب را تا حدودی پر کند.

طالبان پس از ورود به کابل در ۲۴ اسد ۱۴۰۰ مانع بازگشایی مکاتب دوره‌های متوسطه و لیسه دخترانه در سرتاسر افغانستان شدند. این گروه در نزدیک به دو سال گذشته به درخواست‌های ملی و بین‌المللی برای بازگشایی مکاتب دخترانه در افغانستان پاسخ مثبت نداده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x