مصون سازی آمریكا از خطرات در افغانستان!

​​​​​​با نزدیک شدن به مهلت اول ماه می برای خروج نظامی ایالات متحده از افغانستان، چندین راه دیپلماتیک آغاز شده است!

آمریكا با وارد كردن تركیه، بازیگر دیگری را نیز مستقیما وارد مذاكرات افغانستان می كند. پیشنهاد اینکه ترکیه میزبان مذاکراتی در ماه اپریل باشد، جایی که کشورهایی مانند هند، ایران، پاکستان، چین و روسیه قرار است در کنار دولت افغانستان بهمراه طالبان برای یافتن یک راه حل مناسب دور یک میز بنشینند، ارتباط بایدن و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه را نشان می دهد!

مذاکرات افغانستان اکنون مانند یک کنگره چند لایه به نظر می رسد، جایی که ایالات متحده در تلاش است تا از طریق واسطه های مختلفی که طی سال های گذشته درگیر روند صلح افغانستان بوده اند، خروج خود را تضمین کند!

ایالات متحده در حالی که خطرات خود را در مورد خروج افغانستان از بین می برد، باید این واقعیت را در نظر بگیرد که بستر هرگونه مذاکرات دوجانبه یا چند جانبه پیرامون مسئله افغانستان، صرف نظر از بازیگران منطقه ای یا بین المللی هنوز بر اساس توافق فبروری ۲۰۲۰ است!

نحوه واکنش طالبان به دولت بایدن که احتمالا اقدام به لغو یا نگهداری نیروهای باقیمانده در افغانستان می کند باید مشخص شود! با این حال  طالبان توافق دوحه را ارجاع می دهند تا ایالات متحده تعهد خود را در مورد عقب نشینی اول ماه می حفظ کند.

دیگران می توانند نقش مهمی در هدایت افغانستان داشته باشند. پس از دستیابی به یک توافق سیاسی، در حال حاضر یک برنامه اقتصادی طولانی مدت پس از جنگ وجود ندارد!

اما ایالات متحده در موقعیتی نیست که سایر نشست های چندجانبه و میزهای صلح را به عنوان گزینه های جایگزین روند دوحه ببیند!

تحلیلگران آمریکایی تاکید کرده اند که طالبان مسلما در قوی ترین موقعیت خود نسبت به هر نقطه از سال ۲۰۰۱ قرار دارند. این واقعیت نیاز به یک واکنش قوی و واضح از سوی آمریکا حتی در چارچوب خروج نیروها دارد!
اورف آنلاین
۲۰۲۱/۳۰/۳

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x