معترضین افغان در آمریکا: کنگره باید اسکان پناهجویان افغان را قانونی کند

برخی از اعضای کانگرس ایالات متحدۀ امریکا در ماه آگست امسال مصوبه‌های را به کانگرس این کشور سپردند که بر بنیاد آن افغان‌های که تازه وارد به این کشور، اسناد اقامت قانونی را دریافت خواهند کرد. حال شماری از افغانهای مقیم امریکا با آغاز یک اعتاراض در برابر ساختمان کانگرس ایالات متحده٬ از اعضای کانگرس می‌خواهند که با تأیید این مصوبه، زمینۀ اسکان قانونی را برای افغان‌هایی فراهم سازند که تازه وارد این کشور شده اند.

صفی روف، یک عضو این جریان دادخواهی به رادیو آزادی گفت: “این قانون برای افغانهای در نظر گرفته شده که اینجا اند و مشکلات آنانی را نیز آسانتر می‌سازد که در افغانستان مانده اند. این قانون به آنانی که امریکا آمده اند کمک می‌کند تا اسناد قانونی اسکان مجدد را بدست آرند. از همین‌رو ما اینجا آمده ایم تا زمینه را برای تأیید این مصوبه هموار سازیم و بر کانگرس فشار بیاوریم که آن را تایید کند.”

تصویب قوانین پناهندگی و مهاجرت در ایالات متحده امریکا یک روند دشوار است، از همین‌رو تأیید چنین مصوبه‌ها در کانگرس امریکا به حمایت نهادهای مدنی و اعضای کانگرس نیاز دارد. در این اعترا که یک هفته قبل آغاز شده، نظامیان سابق اردوی ایالات متحده امریکا نیز اشتراک کرده اند و در دیدار با اعضای کانگرس امریکا از آنان خواسته اند که این مصوبه را تایید کنند.

سرینا فیضی، یک عضو دیگر این جریان اعتراض می‌گوید، تأیید این مصوبه زمینه را برای پناهندگی افغان‌های نیز فراهم خواهد ساخت که واجد شرایط پناهنگی امریکا اند و در افغانستان باقی مانده اند. “این مصوبه تنها در مورد ما نیست، بلکه در مورد افغانهای نیز است که در افغانستان مانده اند و درخواست‌های پناهنده گی‌شان زیر کار است و آنانی که در امریکا اند و مسئله اسکان آنان معلوم نیست.”

این در حالیست که با ورود حدود هشتاد هزار پناهجوی افغان به امریکا، ادارۀ اسکان مجدد ایالات متحده تحت فشار قرار دارد و تلاش می‌کند که با استخدام کارمندان بیشتر، نمایندگی‌های بیشتری ایجاد کند.

انتقادها بر این اداره این است که امکانات و نیروی بشری کافی را برای رسیدگی به پناهجویان در اختیار ندارد. بر بنیاد گزارش استوشیتد پرس، وزارت خارجۀ امریکا با نهادهای کمک‌رسان و موسسات کار می‌کند تا برای اسکان این پناهجویان از شهروندان عادی امریکا استفاده کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x