معده خراب رژیم حاکم و وضوی ضعیف نظام!

پس از آنکه طالبان در 15 آگوست 2021 به زور وارد پایتخت شدند، طبق توافق دوحه، آنها موظف به کاهش خشونت و پاکسازی خاک افغانستان از عناصری بودند که برای ایالات متحده و متحدان آن خطرناک هستند. زیرا سخنگوی دولت موقت بارها به جامعه جهانی در این مورد اطمینان داده و همچنان بر این امر اصرار دارد.

پس از این توافق، مردم افغانستان بسیار ساده لوحانه امیدوار بودند که دولت کنونی کوشش خواهد کرد تا بازسازی، تقویت روابط با جهان خارج، ایجاد حکومت وحدت ملی و تامین صلح برای مردم آن پس از یک جنگ طولانی انجام شود.

اما پس از گذشت یک سال و نیم، این اداره در زمینه تشکیل حکومت وحدت ملی با همه طرف های درگیر پیشرفت چشمگیری نداشته و وعده اعطای حقوق برابر به زنان نیز محقق نشده است. طبقه جاهل در حال قدرت گرفتن هستند، طالبان اخیرا دروازه دانشگاه ها را به روی دختران بسته اند و در یک دستور جداگانه تمام نهادهای ملی و بین المللی که در بخش خصوصی فعالیت می کنند به روی زنان بسته شده است.

سازمان ملل متحد و سازمان های بین المللی به این ممنوعیت واکنش شدید نشان داده اند و سه سازمان غیردولتی بزرگ بین المللی بلافاصله فعالیت خود را در افغانستان متوقف کرده و گفته اند که بدون کارگران زن نمی توانند به خانواده های افغان در شرایط سخت کمک کنند. لازم به ذکر است که تمام کمک های دریافتی به افغانستان از طریق سازمان های غیردولتی به دست افغان ها می رسد، زیرا دنیا حکومت طالبان را به رسمیت نمی شناسد و آمادگی تامین منابع مالی از طریق آن را ندارد.

ادعاهای طالبان افغانستان مبنی بر عدم تکرار اشتباهات گذشته و تلاش برای ساختن جامعه ای افغانی که در آن همه طبقات از فرصت های برابر برخوردار باشند و هر گروه به اندازه سیاسی خود دارای قدرت باشد، نادرست به اثبات رسیده است.
اکنون که فشارهای داخلی و خارجی بر حکومت طالبان در افغانستان رو به افزایش است، علاوه بر توافق دوحه، امریکا باید در تصمیمات اشتباه خود تجدید نظر کند، زیرا مشکل تنها طالبان و امریکا نیست، بلکه بدبختی میلیون ها نفر است. پس از 40 سال جنگ، افغان ها باید نقش خود را در ایجاد یک محیط صلح و ثبات ایفا کنند و مردم نمی توانند آن را نادیده بگیرند.

در مجموع، اکنون که جامعه جهانی از تعامل با طالبان دلسرد شده است و میلیون ها نفر در داخل افغانستان از سیاست های نادرست این گروه ناامید شده اند، رژیم حاکم کنونی به میل خود به استفاده از زور و ظلم ادامه خواهد داد. به دلیل رفتار  آنها سیاست، ارزش های ملی، اقتصاد کشور، زندگی اجتماعی، حقوق بشر، تعلیم و غیره در گودال نابودی قرار گرفته اند. ظلم، کشتار، شکنجه و آزار منتقدان باعث شده تا این سوال پیش بیاید که این وضوی ضعیف تا چه زمانی دوام خواهد آورد؟

(دعوت میدیا /29 دسمبر 2022)

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x