مقامات امریکایی:طالبان نتوانست رضایت واشنگتن را برای آزادسازی دارایی‌های مسدود شده جلب کند

رویترز به نقل از دو مقام امریکایی گزارش داد که بانک مرکزی افغانستان تحت کنترول طالبان نتوانسته حمایت واشنگتن را برای آزادسازی دارایی‌های افغانستان جلب کند.

براین اساس، ۳.۵ میلیارد دالر ذخیره شده در صندوق امانی سوئیس همچنان مسدود خواهد ماند.

یک مقام خزانه‌داری امریکا که نخواسته نامش فاش نشود، گفت که ارزیابی‌های انجام شده دیدگاه این وزارت را نسبت به انجام اصلاحات بانک مرکزی افغانستان تغییر نداده است. این مقام وزارت خزانه‌داری گفته که این نهاد مالی طالبان باید ثابت کند که کنترول‌ کافی را علیه پولشویی و تامین مالی تروریسم را ایجاد کرده است.

او با اشاره برای جایگزینی سه مقام طالبان که بر بانک نظارت می‌کنند و تحت تحریم‌های امریکا و سازمان ملل هستند، گفت که بانک مرکزی افغانستان باید ثابت کند که مستقل از نفوذ و مداخله سیاسی است.

از آنجایی که یک هیئت چهار نفره بر صندوق امانی در سوئیس نظارت می‌کنند رضایت نماینده دولت امریکا برای آزادسازی این وجوه ضروری است.

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان چگونگی کارکرد و نظارت بانک مرکزی در برابر پولشویی و تامین مالی تروریسم و نحوه پرداخت‌های آن را ارزیابی کرده است. هنوز یافته‌های این بررسی علنی نشده است.

 

مقام وزارت خزانه‌داری امریکا این حسابرسی را یک ارزیابی اولیه نامید و گفت که ممکن است که به تلاش‌های جامع‌تری برای ارزیابی شخص ثالث نیاز باشد.

وزارت امور خارجه امریکا از ابراز نظر در این خصوص خودداری کرده است.

شاه محرابی یکی از اعضای امانی صندوق سوئیس گفته که او نتایج این تفتیش را ندیده است و اکنون در اختیار وزارت خارجه امریکا گذاشته شده است.

او با انورالحق احدی، از دیگر اعضای چهار نفره نظارت بر صندوق امانی سوئیس گفته‌اند که به محض در دسترس قرار گرفتن یافته‌های این ارزیابی، آن را مورد بررسی قرار خواهند داد.

آقای محرابی به یو اس نیوز گفته که نیاز است تا استفاده از دارایی‌های صندوق امانی افغان بر تثبیت قیمت‌ها و حصول اطمینان از نقدینگی کافی بانک‌ها متمرکز شود چرا که به نظر او کل سیستم مالی افغانستان در خطر کاهش وجوه تمویل کنندگان خارجی قرار دارد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x