مقامات سرخورده نظامی می خواهند که بایدن درباره افغانستان تصمیم بگیرد!

به گفته مقامات ارشد کنونی و پیشین ایالات متحده، عدم اتخاذ تصمیم رئیس جمهور بایدن در مورد وضعیت آینده سربازان آمریکایی در افغانستان، تنها سه هفته قبل از مهلت خروج کامل آنها، موجب ناامیدی برخی از مقامات ارتش شده است. یک مقام ارشد نظامی گفت: “باید راجع به این موضوع تصمیم گیری شود.”

یک مقام ارشد سابق، بایدن را “دودل بودن” توصیف کرد و گفت که دیدگاه رهبران نظامی به طور فزاینده ای این موضوع است: “فقط به ما بگویید که ما در اینجا چه کار می کنیم”.

اینکه آیا باید مهلت اول ماه می را رعایت کرد و اگر نه چگونه باید جنگی را که ۲۰ سال پیش آغاز شده است، اقدام کرد، جنگ افغانستان از جمله مهمترین تصمیمات سیاست خارجی است که بایدن از زمان روی کار آمدن با آن مواجه است.

مقامات نظامی اظهار داشته اند، به ویژه با توجه به دانش گسترده وی از پویایی این مسائل و بازیگران اصلی آن، انها گفتند که بلاتکلیفی آشکار وی در مورد افغانستان سوالاتی را ایجاد کرده است.

در همان زمان، مقامات دولتی استدلال می کنند که بایدن به طور روشنی با این مسئله مقابله کرده است و خود را در این مسئله غوطه ور می کند، زیرا جنگ افغانستان برای وی به ارث مانده است- با مهلت خروج از اول می – و نحوه تغییر آن از زمانی که او به عنوان معاون رئیس جمهور مصروف بود، شخصاً نظارت دقیق روند طولانی با نهادهای مختلف دولتی و متحدان ایالات متحده دارد.

سخنگوی کاخ سفید جن پسکی این هفته عنوان داشت که بایدن تصمیم خود را تا پایان ماه اعلام خواهد کرد، همچنان با تیم امنیت ملی خود در این مورد مشورت می کند و “می خواهد برای تصمیم گیری صحیح وقت بگذارد.” وی و سایر مقامات همچنین خاطر نشان کردند که بایدن گفته است که “خروج کامل همه نیروها تا اول ماه می” دشوار “است اما همه این موارد را تضمین می کند که تمدید خواهد شد.

مقامات فعلی و پیشین گفته اند که هرگونه ناامیدی در میان مقامات پنتاگون از عدم اتخاذ تصمیم بایدن شامل وزیر دفاع لوید آستین نمی شود. یک مقام ارشد دولت گفت: “آستین” هیچ نگرانی در مورد سرعت تصمیم گیری در مورد موضوع ابراز نکرده است.

جان کربی سخنگوی پنتاگون گفت: “وزیر امور خارجه از فرصتی که برای کمک به روند بازبینی بین نهادها و روند تصمیم گیری درباره آینده ما در افغانستان صورت می گیرد، بسیار اسوده خاطر است.”

کاخ سفید تصمیم گرفته است که تصمیم نهایی در مورد خروج نیروها را متوقف کند تا بیشتر وقت خود را برای فشار دیپلماتیک واشنگتن بگذارد، به این امید که طالبان و دولت افغانستان بتوانند در مورد یک توزیع قدرت و یک توافق میان یکدیگر به توافق برسند. مقامات دولتی گفتند که آتش بسي ایجاد شود تا مسیر خروج نیروهای آمريكایی از این کشور را هموار سازد.
ان بی سی نیوز
۲۰۲۱/۸/۴

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x