مقام‌ها: بیش از ۸ میلیون تن شناسنامۀ الکترونیکی دریافت کرده اند

اداره ملی احصائیه و معلومات در هنگام گزارش‌دهی از کارنامه‌های یک ساله این اداره می‌گوید که تا کنون به هشت میلیون و دوصد هزار تن در افغانستان شناسنامه برقی توزیع شده است.

 به گفته رییس این اداره، روند چاپ وتوزیع شناسنامه‌های برقی بزودی در کشور از سر گفته خواهد شد. و دو مرکز توزیع شناسنامه در دو ولسوالی دیگر کابل نیز گشایش خواهد یافت.

فقیر محمد زیار، رییس عمومی اداره ملی احصائیه و معلومات گفت: «شما می‌دانید که روند توزیع و چاپ کند شده بود چون برخی پرزه‌ جات خراب شده بود، ماشین‌ها خراب شده بود و برخی مواد برای کارت تذکره کمبود داشتیم و ما کوشش می‌کنیم قرار است کارت سفید تذکره در هفته اینده بدست ما برسد از خارج و دوباره روند توزیع شروع می‌شود.»

محمد صابرخان ستانکزی، معاون ثبت واحوال نفوس اداره ملی احصائیه و معلومات، گفت: «۲میلیون و ۱۷۷ هزار تذکره الکترونیکی را در سراسر کشور توزیع نموده است که در مجموع تاکنون ۸.۲ میلیون تذکره الکترونیکی را طی مراحل و توزیع شده است.»

از سویی هم رییس این اداره می‌گوید که در بخش پیکار با فساد اداری تا کنون ۲۳ تن از کار برکنار شدند و از فساد شش میلیون افغانی نیز جلوگیری شده است.

فقیر محمد زیار، رییس عمومی اداره ملی احصائیه و معلومات، گفت: «تقریبا ۲۳ تن را به علت دست داشتن در فساد از کار برکنار کردیم. دو دوسیه به سارنوالی معرفی شده و شصت و یک تن تنبیه شدند یعنی کسر معاش شدند و توصیه برای شان داده شده است و از فساد شش میلیون افغانی جلوگیری شده است.»

از سویی هم معاون این اداره می‌افزاید که در مقایسه با سال گذشته هفت درصد صادرات کالاها به بیرون از کشور افزیش یافته است و ۲۲ درصد در مقایسه به سال گذشته واردات کاهش یافته اند. به گفته او در سال گذشته بیست درصد  تولیدات ناخالص ملی کاهش یافته  و تورم پولی نیز امسال به پنج درصد رسیده است.

این مقام اداره ملی احصائیه و معلومات می‌گوید که در یک سال پسین دو درصد از کارمندان خدمات کشوری در افغانستان بیکار شده اند و پانزده درصد آن زنان استند.

عصمت الله حکیمی، معاون مسلکی اداره ملی احصائیه و معلومات، گفت: «کارمندان خدمات ملکی ۴۱۴ هزار بود امسال به ۴۰۵ هزار تغییر دادند بصورت کل دو درصد کاهش در کارمندان خدمات ملکی آمده است.»

مسوولان اداره ملی احصائیه و معلومات می‌گویند که یک ملیارد شصت میلیون افغانی عواید از عرضه خدمات به بودجه دولت واریز شده اند.

به گفته مسوولان این اداره، ۶۸ مرکز توزیع شناسنامه در افغانستان فعال استند از این میان ۵۳ مرکز در ولایت‌ها به مردم خدمات عرضه می‌کنند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x