منافع مشروع و تعریف شده افغانستان، نباید نادیده گرفته شود

افغانستان، مانند کشور های دیگر منافع تعریف شده در میان ملل جهان دارد که نباید، نادیده گرفته شود. توماس ویست، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای افغانستان، دور دیگری از سفر هایش را به شماری از کشور ها آٰغاز کرده است که به زعم خودش برای حل بحران افغانستان راه حل پیدا کند.

وزارت خارجه امریکا گفته است، توماس ویست نماینده ویژه امریکا برای افغانستان، در دور جدید سفر هایش به پاکستان، سویس و آلمان خواهد رفت و قبل از این به هند٬امارت متحده عربی و جاپان سفر کرده بود. ویست، در جریان سفر به آلمان و سویس با هم‌پیمانان، امریکا٬شهروندان افغانستان و نهاد‌های مددرسان دیدار و در باره منافع مشترک در افغانستان رای‌زنی خواهد کرد.

حرف جالب در خبرنامه وزارت خارجه امریکا این است که گفته اند«در حالیکه ما به دنبال پشتیبانی از مردم افغانستان و حفاظت از منافع مان هستیم، تصمیم‌های اخیر نظام موجود در افغانستان٬ جامعه جهانی را با چالش‌های زیادی روبه‌رو کرده است». اگربه گفته های وزارت خارجه امریکا دقیق شویم، در میابیم که سفرهای ویست بیشتر روی منافع امریکا می چرخد تا مسایل دیگر٬ در این گیر و دار٬ مسایل چون حقوق بشری٬ حقوق زنان٬ ایجاد حکومت فراگیر… مسایلی اند که امریکا می خواهد، در پوشش آن اهداف خود را دنبال کند.

وزارت خارجه امریکا، در بیانیه خود با صراحت از حفاظت منافع خود در افغانستان گفته است، در حالی که امارت اسلامی منافع مشروع همه کشور منجمله امریکا را احترام می کند ، در عین حال توقع دارد که منافع مشروع افغانستان نیز رعایت شود، در حالی که چنین نیست٬ اگر بحث از رعایت منافع افغانستان باشد٬ امریکا جدی ترین مشکلات را برای کشور ما خلق کرده است که انفاذ تحریم ها و انجماد دارایی های افغانستان بخشی از این مشکلات است.

واگر بحث مذاکره با شهروندان افغانستان باشد٬ آن افغانان که در بیرون از کشور اند و در رژیم گذشته، بخشی از بدنه نظام بودند٬ مذاکره با آنان چه پیامی دارد؟ فراریان نظام سابق در تمامی موارد امتحان خود را به مردم داده اند٬ از فساد گرفته تا قوم پرستی و خیانت٬ پس گفتگو با چنین چهره ها چه را می رساند؟ وزارت خارجه امریکا، همچنان گفته است که تصمیم‌های اخیر نظام موجود در افغانستان٬ جامعه جهانی را با چالش‌های زیادی روبه‌رو کرده است.

امریکا، باید در این خصوص توضیح و دلیل داشته باشد. افغانستان در مدت زمان بعد از استقرار دوباره امارت اسلامی برای هیچ کشور عامل تهدید نبوده است و هیچ چالشی را خلق نکرده است، برخلاف با برخورد کین توزانه شماری از کشور با تحریم و انجماد دارایی های ملی روبرو شده است و این امارت اسلامی است که با چالش های عمدی و خلق شده مواجه شده است.

در اینجا ضرور است که امریکا تنها روی منافع خود چرخش نداشته باشد٬ اصول٬ ضابطه های حقوق بشری و دموکراسی که امریکا داد دفاع از آن را درجهان میزند، حکم می کند که این کشور منافع دیگران را نیز احترام و رعایت کند.

(باختر /1 فبروری 2023)

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x