منافع چین در افغانستان یک سال پس از خروج ایالات متحده

در اواخر ماه جون، زمین لرزه ای شدید جنوب شرق افغانستان را لرزاند. بلافاصله پس از فاجعه، جمهوری خلق چین (PRC) اعلام کرد که 50 میلیون یوان (7.2 میلیون دالر) کمک اضطراری، از جمله چادر، پتو، تخت خواب و سایر لوازم بسیار مورد نیاز را به مناطق آسیب دیده ارائه خواهد کرد. پکن برای پیشبرد منافع بلندمدت اقتصادی، استراتژیک و سیاسی خود در افغانستان سرمایه گذاری می کند. از زمان خروج ایالات متحده در سال گذشته، چین فرصتی برای پیشبرد منافع خود و تعمیق نفوذ خود در افغانستان داشته است. هنگامی که کابل سقوط کرد، چین این اقدام را محکوم نکرد و اعلام کرد که به انتخاب مردم افغانستان احترام می گذارد – نشانه حسن نیت پکن به طالبان است که این روایت را تایید می کند که دولت جدید از حمایت کامل مردم برخوردار است.

چین هرگز در افغانستان دخالت نظامی نداشته است. شورشیان اویغور برای دهه ها پناهگاه امنی در این کشور پیدا کرده اند، اما سطح تهدیدی که آنها برای جمهوری خلق چین ایجاد می کنند، حتی در میان تحلیلگران چینی مورد بحث است. علی‌رغم چنین نگرانی‌های طولانی مدت، پکن از بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان آشفته و نگرانی نبود. جمهوری خلق چین تا زمان سقوط کابل سفارت خود را باز نگه داشت و پکن برای حفظ امنیت، منافع اقتصادی و استراتژیک خود در افغانستان، تماس دیپلماتیک گسترده ای با رهبری طالبان برقرار کرده است. در واقع، جمهوری خلق چین به دنبال اجرای یک موازنه پیچیده در افغانستان است.

نگرانی‌ها در مورد تبدیل شدن افغانستان به پناهگاه امن برای گروه‌های افراطی که می‌توانند کشورهای همسایه را هدف قرار دهند همچنان ادامه دارد، اما پکن همچنین فرصت‌های بزرگی را در منابع طبیعی، بازارها و پتانسیل افغانستان برای خدمت به عنوان یک گره کلیدی اتصال که غرب چین را با آسیای جنوبی و مرکزی پیوند می‌دهد، درک می‌کند. به منظور دستیابی به یک ابتکار یک کمربند و جاده (BRI) باثبات و امن که منافع چین را در سراسر آسیای مرکزی پیش می برد، پکن به یک افغانستان با ثبات نیاز دارد.

علاقه چین پس از 11 سپتمبر به افغانستان از زمان خروج ایالات متحده در سال گذشته تشدید شده است. بیشتر این علاقه از تمایل پکن ناشی می شود که افغانستان به صلح و ثبات دست یابد تا مرکز گروه های تروریستی و شبه نظامی نباشد. به نوبه خود، دولت موقت طالبان انتظار زیادی دارد که چین بتواند کمک های اقتصادی و حمایت سیاسی شدیدا مورد نیاز را ارائه کند. علاوه بر این، طالبان از چین انتظار دارند که حکومت جدید را به رسمیت بشناسند. علیرغم تعامل نزدیک بین طالبان و چین در دهه گذشته، اینکه آیا چنین اقدامی در راه است یا خیر، نامشخص است.

تلاش‌های چین برای ارتقای صلح در دهه گذشته نشان می‌دهد که پکن درک می‌کند که یک افغانستان صلح‌آمیز و باثبات جزء جدایی ناپذیر منافع سیاسی، اقتصادی و استراتژیک آن است. با این حال، وضعیت کنونی در افغانستان، چین را با فرصت‌ها و چالش‌ها مواجه می‌کند، و اینکه آیا پکن می‌تواند، به ویژه در درازمدت، در تبدیل افغانستان به یک پایگاه صلح‌آمیز و باثبات در ابتکار کمربند و جاده موفق شود یا خیر، باید دید و نگریست.

(جیمزتاون)
 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x