موفقیت در کانکور مرهمی بر زخم دانش‌آموزان زخمی کاج

آزمون کانکور امسال تفاوت‌هایی با آزمون‌های سال‌های گذشته داشت که یکی از مهمترین‌ آنها عدم حضور دختران در میان ده نفر برتر کانکور است. این درحالی است که در سال‌های پسین داوطلبان دختر نه تنها در میان نفرت برتر کنکور حضور داشتند که جز سه نفر اول بودند.

در تاریخ ۸ ماه میزان وقتی در اولین ساعات صبح دختران و پسران مرکز آموزشی کاج در غرب کابل برای شرکت در آخرین آزمون آزمایشی از خانه به سمت کاج حرکت کردند هیچ کس فکرش را نمی‌کرد که تنها چند ساعت بعدتر ده‌ها دختر و پسر در خون خود می‌غلتند.

انفجار در مرکز آموزشی کاج در دشت برچی کابل جایی که بیشتر ساکنان آن شیعه مذهب و از قوم هزاره هستند، چند هفته قبل از برگزاری آزمون کانکور اتفاق افتاد. وقتی نتایج اعلان شد کمتر کسی احتمال می‌داد که ستاره‌های زخمی کاج در کانکور امسال بدرخشند.

فاطمه؛ رشته کمپیوتر دانشگاه کابل
فاطمه، یکی از زخمیان حمله به مرکز آموزشی کاج است که یک چشم خود را در این حمله از دست داده است. او در کانکور سال روان ۳۱۳ نمره گرفت و در رشته کمپیوتر ساینس به دانشگاه کابل راه یافت.

طاهره؛ دانشکده‌ی طب دانشگاه البیرونی
طاهره، زخمی دیگر حمله‌ی خونین بر مرکز آموزشی کاج با کسب ۲۹۳ نمره در کانکور سراسری امسال به دانشکده‌ی طب دانشگاه البیرونی راه یافته است. او درحالی که زخمی بود در کانکور شرکت کرد.

نازدانه؛ دانشکده طبی دانشگاه کابل
نازدانه، زخمی دیگر حمله‌ی خونین بر مرکز آموزشی کاج است که با کسب ۲۹۷ نمره در کانکور سراسری امسال به دانشکده‌ی طبی دانشگاه کابل راه یافت. او هم در وضعیتی که وضعیت صحی خوبی نداشت و زخمی بود، در امتحان شرکت کرد.

حمیدالله؛ دانشکده طبی دانشگاه کابل
حمیدالله، زخمی دیگر حمله‌ی خونین بر موسسه آموزشی کاج است که به‌رغم جراحت شدید از ناحیه‌ی کمر در کانکور سراسری شرکت کرد. او در کانکور امسال ۳۴۲ نمره کسب کرد و به دانشکده‌ی طبی دانشگاه کابل راه یافت.

در آزمون کانکور امسال سلیمان از ولایت هرات، با گرفتن ۳۵۵.۴۲۰۴، محمد بشیر از ولایت کابل با گرفتن ۳۵۵.۳۲۸ و هدایت‌الله از ولایت هرات با گرفتن ۳۵۴ به ترتیب نفرات اول تا سوم کانکور امسال شدند و تحصیلات خود را در طب معالجوی هرات و کابل ادامه خواهند داد.

(آمو /6 نومبر 2022)

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x