مولانا فضل‌الرحمن در سفر به افغانستان با رهبر ا.ا دیدار خواهد کرد

مولانا فضل‌الرحمن رهبر حزب جمعیت علمای اسلام پاکستان گفته است که در سفر به افغانستان با رهبر امارت اسلامی دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

مولانا فضل‌الرحمن در گفت‌وگو با رادیو مشال رادیوی آزادی همچنان گفته است که در توافق با حکومت موقت کشورش به افغانستان سفر می‌کند.

او بار دیگر هدف از این سفر را حل برخی تنش‌ها میان کابل و اسلام‌آباد عنوان کرده است.

مولانا فضل‌الرحمن گفته است: «تمام حکومت در این رابطه با من در ارتباط است. دیروز مشاور آن‌ها در وزارت خارجه درباره موقف پاکستان، این‌که چه خواست دارد تمام آن را برای من به تفصیل وضاحت داد و از این هویدا است که پاکستان به سفر ما اهمیت می‌دهد.»

رهبر حزب جمعیت علمای اسلام پاکستان هرچند بر این باورست که از لحاظ شریعت اسلامی در آموزش بانون هیچ سوالی نیست؛ اما مساله ممنوعیت آموزش بانوان را از مسایل داخلی افغانستان می‌داند.

او در این باره افزود: «هر کشور در معاملات داخلی خود، در بخش امنیت، در راستای تجارت در راستای اصلاحات معاشرتی حق دارد.»

امارت اسلامی گفته است که تا اکنون آجندای دیدارهای مولانا فضل‌الرحمن با امارت اسلامی شریک نشده است.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی گفت: «بر اساس دعوت امارت اسلامی مولانا صاحب یک سفر به افغانستان دارند؛ اما این‌که زمان آمدن شان تشخیص شود و آجندای موضوعات که بحث می‌کنند تا حالی با ما شریک نشده.»

اما سفر رهبر حزب جمعیت علمای اسلام پاکستان چه تاثیری بر بهبود روابط میان دو کشور خواهد داشت؟

ذکی الله محمدی استاد دانشگاه گفت: «این سفرها سفرهای سرنوشت‌ساز نیست. سفرهای سرنوشت‌ساز زمانی می‌شود که هیاتی از وزارت خارجه می‌آمد یا یک مقام با صلاحیت پاکستان می‌آ‌مد.»

سید جواد سجادی گفت: «به نظر نمی‌رسد که سفر مولانا فضل‌الرحمن بتواند تاثیری قابل ملاحضه‌‌ای در بهبود اوضاع داشته باشد.»

این نخستین سفر رهبر حزب جمعیت علمای اسلام پاکستان در حاکمیت امارت اسلامی به افغانستان خواهد بود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x