مکتب انتقادی کابل: تعلیم بانوان حق معاملات سیاسی سیاست‌سواران نیست

مکتب انتقادی کابل با راه‌اندازی یک اعتراض مدنی گفته است که تعلیم بانوان حق معاملات سیاسی «سیاست‌سواران» نیست و «سکوت شرم‌آور» جهان در برابر زنان افغانستان این را می‌رساند که تمام ارزش‌های انسانی می‌تواند در معاملات سیاسی زیر پا شود.

مکتب انتقادی کابل روز شنبه، ۲۹ دلو، این حرکت مدنی را راه‌اندازی کرده و قطع‌نامه‌ پنج‌شماره‌ای صادر کرده‌ است.

در قطع‌نامه آمده است که تعلیم تجارت نیست تا از آن زمینه زر‌اندوزی برای اهل درآمد میسر شود.

به گفته مکتب انتقادی کابل، زن نباید بهانه‌ای برای امتیاز سیاسی شود.

در قطع‌نامه آمده است: «فقر، تباهی، بیماری و قتل عام نمی‌تواند افتخار برای طلب قدرت باشد. قدرت برخاسته از ظلم پایان تاریک و بدبختی دارد که هر روزه شاهد این بدبختی هستیم و با کتمان حقیقت نمی‌شود ملت گرسنه و درد‌کشیده و بیمار، در پهنای یک جغرافیا را به بنده‌گی گرفت.»

این اعتراض‌ها در حالی صورت می‌گیرد که طالبان از آغاز تسلط مجدد بر کشور، دروازه مکاتب دخترانه را با روی دختران بالاتر از صنف ششم بسته‌اند.

طالبان در آخرین تصمیم‌شان دروازه دانشگاه را نیز به ‌روی دختران مسدود و زنان را از کار در موسسه‌های داخلی و خارجی منع کرده‌اند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x