میرضیایف: ما ابتکار ایجاد یک گروه بین المللی برای گفتگو با امارت اسلامی را در دست داریم

شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان در دیدار با شارل میشل رئیس شورای اروپایی گفت، ازبکستان ابتکار عمل برای ایجاد یک گروه بین المللی برای گفتگو با امارت اسلامی را در دست دارد و تلاش های جدی در این زمینه انجام خواهد شد.

میرضیایف هدف از تشکیل این گروه را گفتگو با کابل در زمینه های مورد توجه جهان و منطقه عنوان کرد. میرضیایف افزود:« ازبکستان ابتکار ایجاد یک گروه بین المللی برای گفتگو با طالبان را برعهده گرفته است و با تشکیل این گروه، گفتگوها در زمینه حقوق بشر، حقوق زنان و سایر حوزه ها آغاز خواهد شد.»

تحلیلگران سیاسی بر این باورند که جهان و منطقه تلاش های را برای از سرگیری روابط خود با امارت اسلامی و گفتگو با آنها در مورد موضوعات اختلافی آغاز کرده اند. آنها می گویند که چنین تلاش های می تواند نتایج مثبتی داشته باشد و گام خوبی برای بهبود اوضاع است.

فیض محمد زلاند استاد پوهنتون می گوید:« اخیراً سازمان های بین المللی، ایالات متحده امریکا، اتحادیه اروپا و کشورهای منطقه تلاش های را برای بازگرداندن روابط خود با رهبران و مقامات طالبان آغاز کرده اند و این گام خوبی است تا در مورد مسائلی که طالبان در منطقه و جهان در مورد آن اختلاف دارند به توافق برسند تا منطقه و جهان بتوانند خود را از تهدیدات تروریزم و ناامنی افغانستان مصون بدارند.»

اما برخی این گونه اظهارات ازبکستان را دخالت در امور داخلی افغانستان می دانند که بر اساس آن، امارت اسلامی برای جلوگیری از چنین مداخلات باید خواسته های مشروع جهان را بپذیرد و اجازه دهد که افغانستان از انزوای کنونی بین المللی خارج شود.

توریالی زازی می گوید:« طالبان باید خواسته های مشروعی را که جهان از آنها دارد را بپذیرند، تا از سوی جهان به رسمیت شناخته شوند و پس از آن می توانند با جهان روابط سیاسی و دیپلوماتیک برقرار کنند. راهی دیگری وجود ندارد. دیگر به کشورهای خارجی اجازه دخالت در امور داخلی ما را ندهید.»

بزرگترین نگرانی منطقه و جهان رشد تروریزم در افغانستان است، اما امارت اسلامی بارها در این زمینه اطمینان داده است که به هیچ گروه اجازه حمله به همسایگان، منطقه و جهان را نخواهد داد تا خاک افغانستان علیه آنها استفاده کنند.

(شمشاد نیوز)

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x